Gjeorgji: Raportet me Rusinë po përkeqësohen

07.03.2015 19:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjeorgji: Raportet me Rusinë po përkeqësohen

Kryteari i Parlamentit të Gjeorgjisë, David Usupashvili, thotë se raportet e vendit të tij me Rusinë janë përkeqësuar prej fillimit të luftës në pjesën lindore të Ukrainës, ndërmjet forcave qeveritare të Ukrainës dhe separatistëve prorusë.

Mëtutje, ai i tha Radios Evropa e Lirë se raportet e Tbilisit me Moskën kanë ndryshuar “për të keq, pasi ajo që ka ndodhur në Ukrainë është vazhdim i procesit që ka filluar në Gjeorgji në gusht të vitit 2008”.

Rusia dhe Gjeorgjia i kanë ndërprerë marrëdhëniet formale diplomatike, pasi të dy vendet e zhvilluan një luftë të shkurtër gjashtëditëshe në gusht të vitit 2008.

Prej dhjetorit të vitit 2012, përfaqësuesit e të dy vendeve janë angazhuar në bisedime dypalëshe të kufizuara në Poragë të Çekisë.

Usupashvili thotë se as këto biseda e as tregtia e forcuar nuk do ta ndryshojnë sjelljen agresive të Rusisë.

Sipas tij, sjelljen e Rusisë mund ta ndryshoj vetëm “presioni i jashtëm”./rel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eksperti amerikan: Jam optimist se një trajtim efektiv për Covid-19 do të zbulohet brenda 2-3 muajsh

Eksperti amerikan: Jam optimist se një trajtim efektiv për Covid-19 do të zbulohet brenda 2-3 muajsh

Trumpi zotohet se nuk do t’i urdhërojë amerikanët që të bartin maska

Trumpi zotohet se nuk do t’i urdhërojë amerikanët që të bartin maska

Gjermania shënon vetëm një viktimë të Covid-19 për 24 orë

Gjermania shënon vetëm një viktimë të Covid-19 për 24 orë

Raportuesja për Kosovën në PE: Vizitova Specialen, mësova shumë rreth punës së tyre të mrekullueshme

Raportuesja për Kosovën në PE: Vizitova Specialen, mësova shumë rreth punës së tyre të mrekullueshme

Tetë vjet e gjashtë muaj burg për dy shtetasit e Shqipërisë, transportonin marihuanë

Tetë vjet e gjashtë muaj burg për dy shtetasit e Shqipërisë, transportonin marihuanë

Robert Burke, komandanti i ri i Forcave të Përbashkëta në Napoli

Robert Burke, komandanti i ri i Forcave të Përbashkëta në Napoli

10 viktima nga koronavirusi në Serbi brenda një dite, 392 raste të reja

10 viktima nga koronavirusi në Serbi brenda një dite, 392 raste të reja

Mbi një milion të infektuar në Indi

Mbi një milion të infektuar në Indi

Macron: Projekti ynë europian është në pikëpyetje

Macron: Projekti ynë europian është në pikëpyetje

Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

BE-ja mblidhet për të diskutuar planin e rimëkëmbjes ekonomike

BE-ja mblidhet për të diskutuar planin e rimëkëmbjes ekonomike

Pacientët me kancer: Shanse të njëjta nga kapja e virusit, por rrezik më të madh nga sëmundja

Pacientët me kancer: Shanse të njëjta nga kapja e virusit, por rrezik më të madh nga sëmundja

Mbi 74 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit në ShBA

Mbi 74 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit në ShBA

Maska e detyrueshme në ambientet e mbyllura publike në Francë

Maska e detyrueshme në ambientet e mbyllura publike në Francë

​Covid-19, masa kufizuese të riforcuara në Gjermani

​Covid-19, masa kufizuese të riforcuara në Gjermani

​Borrell para fillimit të dialogut Kosovë-Serbi: BE ka marrë në dorë timonin

​Borrell para fillimit të dialogut Kosovë-Serbi: BE ka marrë në dorë timonin