Gjenerali i FSK-së për vendimin e Qeverisë: Ne respektojmë çdo vendim

24.03.2020 08:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjenerali i FSK-së për vendimin e Qeverisë: Ne respektojmë çdo vendim

Vendimin e Qeverisë së Kosovës, i cili parasheh që nga dita e nesërme qarkullimi i qytetarëve dhe automjeteve të bëhet vetëm në kohë të caktuara, e ka kundërshtuar orët e mbrëmjes në një konferencë presidenti Hashim Thaçi, duke e quajtur vendimin antikushtetues.

Madje vetë presidenti ka bërë thirrje që një vendim i tillë të mos respektohet nga ana e qytetarëve.

KALLXO.com ka kontaktuar me gjeneralin e Forcave të Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama i cili tha se do e respektojnë gjithësecilin vendim në të mirë të qytetarëve.

“Ne nuk kemi ndonjë orë policore sot. Ne e respektojmë çdo vendim qe vjen por institucioni ynë është institucion i shtetit dhe kur vlerësohet se, kanë nevojë qytetarët ne s’e pyesim orën policore. Nuk vlen vendimi për institucionin tonë. Ne jemi institucion shtetëror, ne i respektojmë rregullat, ne jemi në gjendje emergjente dhe duhet të veprojmë”, tha Rama.

Në konferencë presidenti Thaçi ka thënë se vendimi i Qeverisë së Kosovës për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve është i rrezikshëm për Kosovën dhe për qytetarët e saj.Sipas tij, vendimi i Qeverisë Kurti është shkelje e Kushtetutës dhe qytetarët nuk janë të obliguar t’i respektojnë vendimet antikushtetuese dhe askush nuk mund t’i dënojë për këtë.“As policia, as organet e sigurisë, nuk duhet të zbatojnë këtë vendim antikushtetues të Qeverisë sepse kështu bëjnë edhe vetë vepër penale”, tha ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjenerali i FSK-së për vendimin e Qeverisë: Ne respektojmë çdo vendim

Gjenerali i FSK-së për vendimin e Qeverisë: Ne respektojmë çdo vendim

A është kjo pika e vendimit të Qeverisë që e ndalon seancën për rrëzimin e Qeverisë, në sallë të Kuvendit e madje edhe në shesh

A është kjo pika e vendimit të Qeverisë që e ndalon seancën për rrëzimin e Qeverisë, në sallë të Kuvendit e madje edhe në shesh

Haziri: Masat e qeverisë duhet të respektohen, pikëpyetje për vendimin t’i sqarojë Kushtetuesja

Haziri: Masat e qeverisë duhet të respektohen, pikëpyetje për vendimin t’i sqarojë Kushtetuesja

Pallaska: Qeveria po synon ta zhvesh Kuvendin dhe sovranin nga e drejta kushtetuese

Pallaska: Qeveria po synon ta zhvesh Kuvendin dhe sovranin nga e drejta kushtetuese

Thaçi: Nuk bëra thirrje të dilni në parqe, rrini në shtëpi dhe kujdes

Thaçi: Nuk bëra thirrje të dilni në parqe, rrini në shtëpi dhe kujdes

Mustafa: Vendimi për kufizim të lëvizjes është dashur të kalojë nëpër Kuvend

Mustafa: Vendimi për kufizim të lëvizjes është dashur të kalojë nëpër Kuvend

Ahmeti fton qytetarët e Prishtinës të respektojnë vendimin e Qeverisë

Ahmeti fton qytetarët e Prishtinës të respektojnë vendimin e Qeverisë

Haziri: Lajm i keq për Gjilanin – 11 të prekurit me Coronavirus janë anëtarët e familjes Shaqiri nga Vrapçiqi

Haziri: Lajm i keq për Gjilanin – 11 të prekurit me Coronavirus janë anëtarët e familjes Shaqiri nga Vrapçiqi

Haradinaj për vendimin e qeverisë: Kosova nuk është shtet i diktaturës

Haradinaj për vendimin e qeverisë: Kosova nuk është shtet i diktaturës

PDK: Qeveria Kurti uzurpoi pushtetin dhe shkeli rendin kushtetues duke kufizuar lirinë e lëvizjes

PDK: Qeveria Kurti uzurpoi pushtetin dhe shkeli rendin kushtetues duke kufizuar lirinë e lëvizjes

Edhe 26 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Edhe 26 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Thaçi: Qytetarët dhe policia nuk janë të obliguar që ta zbatojnë vendimin e qeverisë (Video)

Thaçi: Qytetarët dhe policia nuk janë të obliguar që ta zbatojnë vendimin e qeverisë (Video)

Enver Hasani: Qeveria nuk ka të drejtë të kufizojë lëvizjen

Enver Hasani: Qeveria nuk ka të drejtë të kufizojë lëvizjen

Prej nesër pritet të kufizohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe automjeteve

Prej nesër pritet të kufizohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe automjeteve

Nurellari: Përpjekja për të penguar zhvillimin e Mocionit ndaj Qeverisë përbën një sulm ndaj rendit kushtetues të Kosovës

Nurellari: Përpjekja për të penguar zhvillimin e Mocionit ndaj Qeverisë përbën një sulm ndaj rendit kushtetues të Kosovës

“DER STANDARD”, “Krahu I Dinozaurit” I LDK-Së Isa Mustafa I Gatshëm Për T’ia Kënaqur Apetitet Serbisë Sipas Propozimit T’Grenellit

“DER STANDARD”, “Krahu I Dinozaurit” I LDK-Së Isa Mustafa I Gatshëm Për T’ia Kënaqur Apetitet Serbisë Sipas Propozimit T’Grenellit