Gjendja e të prekurve nga koronavirusi stabile, më e rënduar e 77 vjeçarit

16.03.2020 18:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjendja e të prekurve nga koronavirusi stabile, më e rënduar e 77 vjeçarit

Infektologu Sali Ahmeti ka bërë të ditur se gjendja e 15 personave të prekur nga Covid-19 në Kosovë është stabile dhe pa rrezikshmëri.

Në një intervistë për Klan Kosova ai theksoi se gjendja më e rënduar është e pacientit 77 vjeçar nga Vitia, i cili u diagnostifikua të premten, por se nuk lidhet me virusin mirëpo me gjendjen shëndetësore paraprake.

Ahmeti gjithashtu dha detaje edhe për dy personat e fundit që rezultuan pozitiv për koronavirus.

“Çifti 26 vjeçar ka qenë për një vizitë në Britaninë e Madhe dhe pas kthimit të tyre kane pasur shenja të etheve dhe temperaturë, mirëpo kanë qenë simptoma të lehta dhe pa manifestime klinike”.

“Gjendja e tyre është e mirë pa ndonjë shqetësim apo problematikë shëndetësore që do të shkaktonte rrezikshmëri”.

Ahmeti gjithashtu tha se ka një frikë të madhe tek qytetarët që më shumë lidhet me virusin se sa me gjendjen reale shëndetësore të tyre, përderisa dha edhe një mesazh për të gjithë.

“Dua të bëj apel tek të gjithë qytetarët që të mos e marrin me shqetësim të madh. Deri më tani gjykuar në bazë të rasteve që kemi ne, sëmundja shkon jo me simptoma të rënda. Deri më tani kemi pasur të sëmurë me manifestime të lehta”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


6 prej 43 pacientëve me Covid-19 në Infektivë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

6 prej 43 pacientëve me Covid-19 në Infektivë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Rotary Club Gjilani i dorëzon Komunës donacion me libra e mjete shkollore

Rotary Club Gjilani i dorëzon Komunës donacion me libra e mjete shkollore