Gjendja e migrantëve në Greqi “para shpërthimit”

31.10.2019 14:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjendja e migrantëve në Greqi “para shpërthimit”

E ngarkuara e Këshillit të Europës për të Drejtat e Njeriut, Dunja Mijatovic është shprehur e tronditur pas vizitës në ishujt grekë. Nuk kemi të bëjmë më me pranim azilkërkuesish, kjo është luftë për mbijetesë, tha ajo.

“Kjo është një situatë para shpërthimit”, bëri të ditur Dunja Mijatovic pas vizitës në kampet e refugjatëve në ishujt Lesbos dhe Samos dhe qytetin e Korintit. Mungon kujdesi mjekësor dhe pajisjet sanitare. Në Samos familjet në nevojë ngrenë vetë me drunj strehëza sa të mund të fusin kokën. Për ushqimin dhe banjot duhet pritur me orë. “Kjo nuk ka të bëjë më me pranim azilkërkuesish, kjo është kthyer në luftë për mbijetesë”, u shpreh Mijatovic para mediave.

Mijatovic megjithatë lëvdoi mbështetjen financiare të Bashkimit Europian, por theksoi, se ky problem nuk zgjidhet vetëm përmes mjeteve financiare. Ajo kërkoi që të marrin përgjegjësi të gjitha vendet e BE-së.

Dhjetëra mijëra vetë presin në ishujt e Egjeut

BE dhe Greqia duhet të mendojnë, për atë, se si të mbështeten më mirë komunat në terren, theksoi Mijatovic. Janë ato që pranojnë prej vitesh një numër “të konsiderueshëm” të refugjatëve. Edhe zemërimi i banorëve për “situatën e padurueshme akualisht” nuk mund të mohohet.

Ka disa muaj që në Greqi është rritur numri i refugjatëve që vijnë përmes Egjeut. Në ishujt Lesbos, Kios, Samos, Leros dhe Kos presin aktualisht më shumë se 35.000 refugjatë. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Qytetarit në kampin e regjistrimit në Samos qëndrojnë gati 10 herë më shumë migrantë, se sa mund të mbajë kampi. Në kampin Moria qëndrojnë 14.000 refugjatë, 5 herë më shumë se kapacitetet e kampit.

Pakti i BE-së me Greqinë parashikon, që BE të gjithë refugjatët që vijnë ilegalisht përmes Turqisë në ishujt grekë të kthehen. Por trajtimi i kërkesave të azilit ecën shumë ngadalë në Greqi për shkak të mungesës së personelit.

Ndërkohë parlamenti grek debaton të enjten për miratimin e një ligji për azilin që do të sjellë disa ashpërsime. Drafti parashikon procedura të përshpejtuara dhe zhvendosjen e azilkërkuesve në kuadër të paktit të refugjatëve në Turqi. Në bazë të ligjit të ri deri në fund të vitit do të zhvendosen 20.000 azilkërkues nga ishujt grekë brenda tokës greke./DW

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Sulmi me raketa, vriten të paktën 70 ushtarë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)