Gjenden pikturat e Van Gogh (Foto/ Video)

30.09.2016 17:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Dy piktura të Van Goghut, të vjedhura në Amsterdam më shumë se një dekadë më parë, janë gjetur në Itali pas një operacioni të gjerë policor, që shënjestronte krimin e organizuar.

“Pamje deti në Scheveningen”, e krijuar në 1882-shin, dhe “Kongregacioni që i largohet kishës së reformuar në Nuenen”, e 1884-tës, ishin fshehur në njërën prej shtëpive të një trafikanti ndërkombëtar droge në Castellammare di Stabia, pranë Napolit.

“Kur i pamë aty nuk po u besonim dot syve”, tha një zyrtar lokal për gazetën italiane “La Repubblica”.

Autenticiteti i pikturave është konfirmuar tashmë nga ekspertët e Muzeut të Van Goghut, ku veprat e rralla të artit u vodhën në vitin 2002. Drejtori i muzeut, Axel Rütger nuk e pohon dot me siguri, nëse ato do të kthehen tani shpejt në Holandë, pasi mund të përdoren si prova në proceset gjyqësore.

“Pas një kohe kaq të gjatë, nuk guxoja as ta çoja nëpër mendje se do të gjendeshin ndonjëherë. Kemi pritur14 vite për këtë moment dhe sigurisht do të donim t’i sillnim menjëherë në shtëpi. Por do të na duhet të bëjmë durim. Jam i bindur se do të kemi mbështetjen e autoriteteve italiane”, tha Axel Rütger, drejtor i Muzeut “Van Gogh”, në Amsterdam.

Gjatë jetës së tij, piktori i madh dhe tepër i avancuar për kohën e vet nuk shiti veçse një pikturë, “Vreshtën e kuqe”. Sot veprat e tij vlerësohen me çmime marramendëse, që mbërrijnë në miliona dollarë.

Piktura “Plazhi i Scheveningen”

Piktura “Dalja nga Kisha protestante e Nuenen”

Policia italiane duke bërë publike pikturat e vjedhura që i janë sekuestruar mafias napolitane

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Plas skandali seksual në Shqipëri e Kosovë! “A e ke prish virgjërinë?” (Foto)

Plas skandali seksual në Shqipëri e Kosovë! “A e ke prish virgjërinë?” (Foto)

Libi, sulmi ndaj komisionit zgjedhor shkakton 12 viktima

Libi, sulmi ndaj komisionit zgjedhor shkakton 12 viktima

Peru, sipërmarrësi mirëpret imigrantët nga Venezuela

Peru, sipërmarrësi mirëpret imigrantët nga Venezuela

Kryeministri Haradinaj i reagon keq zhytësit Ismail Kasumi

Kryeministri Haradinaj i reagon keq zhytësit Ismail Kasumi

Zhdukja e dy policëve: Zbulohen detaje të reja, Prokuroria interviston katër persona

Zhdukja e dy policëve: Zbulohen detaje të reja, Prokuroria interviston katër persona

Rusia me plane ambicioze për Arktikun

Rusia me plane ambicioze për Arktikun

Apostolova: Investoni në arsim, jo në zv.ministra

Apostolova: Investoni në arsim, jo në zv.ministra

Ura në Mitrovicë pritet të hapet për qarkullim brenda një muaji

Ura në Mitrovicë pritet të hapet për qarkullim brenda një muaji

Gjykata e Apelit Shqyrton Rastin e Enver Hasanit për Liberalizim të Vizave

Gjykata e Apelit Shqyrton Rastin e Enver Hasanit për Liberalizim të Vizave

Haradinaj: Kompanitë e Kosovës t’i mbështesin më shumë prodhimet vendore

Haradinaj: Kompanitë e Kosovës t’i mbështesin më shumë prodhimet vendore

Ndalet uji në dy hidrocentrale për kërkimin e dy policëve të zhdukur

Ndalet uji në dy hidrocentrale për kërkimin e dy policëve të zhdukur

Treshja e monopolit për homologim për një fjalë të vetme (Dokumente)

Treshja e monopolit për homologim për një fjalë të vetme (Dokumente)

Ekspertët: Maqedonia mbetet në zonën e ndikimit amerikan

Ekspertët: Maqedonia mbetet në zonën e ndikimit amerikan

Gjykata ia ndërpret paraburgimin të arrestuarit për mishin e importuar nga Belgjika

Gjykata ia ndërpret paraburgimin të arrestuarit për mishin e importuar nga Belgjika

Rrëfen  njëri nga pasagjerët e autobusit që u rrokullis në Serbi: Dëgjova shumë britma

Rrëfen njëri nga pasagjerët e autobusit që u rrokullis në Serbi: Dëgjova shumë britma

Ndërkombëtarët frikësoheshin se refugjatët kosovarë të 1999 mund të bëheshin sikur palestinezët

Ndërkombëtarët frikësoheshin se refugjatët kosovarë të 1999 mund të bëheshin sikur palestinezët