Gjeloshaj: 15 shqiptarë nga Tuzi në testin për Koronavirus kanë dalë pozitiv

25.03.2020 16:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjeloshaj: 15 shqiptarë nga Tuzi në testin për Koronavirus kanë dalë pozitiv

Rritet numri i të prekurve nga virusi Covid-19, në shtetin fqinjë të Malit të zi.

Nga 34 që dolën pozitiv, 15 janë shqiptarë nga Tuzi.

Popullata e Tuzit për të qëndruar në shtëpitë e tyre është porositur nga Trupi Koordinues Kombëtar i Sëmundjeve Infektive.

“Qytetarë të Tuzit, unë po ju drejtohem sonte si një nga periudhat më të vështira historike që ka shënuar ky rajon. Unë mund ta konfirmoj këtë nga një këndvështrim mjekësor, dhe ky është momenti kur një epidemi e tmerrshme rrihet në zonën tuaj. Qytetari Tuzi duhet të qëndrojë në shtëpi, ai duhet të qëndrojë nëse i referohet familjes, brezave të ardhshëm, miqve dhe të afërmve të fqinjëve”, ka thënë drejtori i Klinikës Kombëtare të Malit të Zi, Jevto Erakoviq.

Ne mund të zgjasim disa ditë, gjithashtu mund të mbajmë disa javë, të gjithë ne në shtëpitë tona për të ruajtur popullsinë, të rinjtë dhe të moshuarit, të dalim së bashku si fitues të kësaj lufte”, tha kryetari i Komunës Tuzi.

“Dhe unë jam i sigurt dhe e di që ju do të respektoni atë që ju kemi komunikuar sot, dhe që së bashku do të rimarrim së bashku, pas disa javësh, si kemi arritur dhe sa të bashkuar dhe të bashkuar kemi qenë për të dalë nga kjo situatë”, tha Gjeloshaj.

Mbrëmë janë bërë 34 testime në Mal të Zi, 18 shqiptarë kan dal pozitive.

Prej mbrëmë janë marrë masa të rrepta policore dhe ushtarake në gjithë qytetëzën e Tuzit.

Çdo hyrje në teritorin e Tuzit, kontrollohen nga forcat policore dhe është futur në karantinë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti e shkarkon një zëvendësministër nga radhët e 6 plus nuk tregon pse

Kurti e shkarkon një zëvendësministër nga radhët e 6 plus nuk tregon pse

Covid-19, nënshkruhet kontrata për ndihmën 5 milionëshe nga BE-ja për Kosovën

Covid-19, nënshkruhet kontrata për ndihmën 5 milionëshe nga BE-ja për Kosovën

Gucati: Deklarata e Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në

Gucati: Deklarata e Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në

Prokuroria interviston Agim Bahtirin për deklaratën e tij për “vëllavrasje”

Prokuroria interviston Agim Bahtirin për deklaratën e tij për “vëllavrasje”

Bahtiri: I kërkoi falje popullit për deklaratën rreth “konfliktit vëllavrasës”

Bahtiri: I kërkoi falje popullit për deklaratën rreth “konfliktit vëllavrasës”

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative

Lushtaku i përgjigjet VV-së për thirrjet për vëllavrasje: Kush luan me zjarr, digjet vet prej tij

Lushtaku i përgjigjet VV-së për thirrjet për vëllavrasje: Kush luan me zjarr, digjet vet prej tij

Në luftë të dyfishtë! Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermierja Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem

Në luftë të dyfishtë! Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermierja Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem

Tahiri: Bahtiri e Kurti duhet ta kuptojnë se Kosova nuk është pjellë e fantazisë diktatoriale e fashiste

Tahiri: Bahtiri e Kurti duhet ta kuptojnë se Kosova nuk është pjellë e fantazisë diktatoriale e fashiste

Kleriku irakian fajëson martesën e homoseksualëve për krizën globale të koronavirusit

Kleriku irakian fajëson martesën e homoseksualëve për krizën globale të koronavirusit

Abazi thotë se s’mund të bëhet qeveria e re në mes të rrezikut nga “arkivolet e COVID 19”

Abazi thotë se s’mund të bëhet qeveria e re në mes të rrezikut nga “arkivolet e COVID 19”

Bordi i KEK-ut aprovon kërkesen e menaxhmentit, nga 300 euro shtesë për punëtorët

Bordi i KEK-ut aprovon kërkesen e menaxhmentit, nga 300 euro shtesë për punëtorët

Hoti: Presidenti obligohet ta përfillë Kushtetutën për themelimin e Qeverisë së re

Hoti: Presidenti obligohet ta përfillë Kushtetutën për themelimin e Qeverisë së re

PDK: Vetëvendosje po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë

PDK: Vetëvendosje po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë

Kryeministri në detyrë Kurti priti në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë

Kryeministri në detyrë Kurti priti në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë

Agim Bahtiri: Gjithmonë kam bërë thirrje për paqe, unë jam i paqes

Agim Bahtiri: Gjithmonë kam bërë thirrje për paqe, unë jam i paqes