Gjejnë ‘mbeturina’ në garazh dhe pothuajse i hodhën tutje: Në fund, fituan gjysmë milion euro

10.11.2020 17:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjejnë ‘mbeturina’ në garazh dhe pothuajse i hodhën tutje: Në fund, fituan gjysmë milion euro

Një çift britanik, duke iu falënderuar një qeseje me plot lodra nga Star Wars, fitoi hiq më pak se 443,000 euro.

Çifti Saurbridge në Anglinë qendrore nuk e dinte se çfarë të bënte me grumbullin e kukullave dhe anijeve kozmike që fqinji i tyre kishte mbledhur për dekada, shkruan e përditshmja The Times.

Për fat të mirë, djali i tyre supozoi se koleksioni ishte i vlefshëm dhe ftoi një ekspert për të vlerësuar koleksionin, i cili gjithashtu përfshinte figura të paketuara në paketimin origjinal.

“Shumë prej lodrave ishin pak të lagura, por ky është koleksioni më i bukur i Star Wars që kam parë ndonjëherë,” i tha të përditshmes britanike eksperti Chris Aston nga Ankandi Aston.

“Ne morëm kërkesa nga e gjithë bota dhe ishim të sigurt se shitjet do të shkonin mirë,” tha ai.

Midis artikujve ishte komandanti i Star Destroyer, një nga avionët nga flota e Perandorisë Galaktike, dhe ka, për sa dihet, vetëm dy kopje në paketimin origjinal dhe ai u shit për 32.500 funte (më shumë se 36,000 euro).

Figura e Jawe, një krijesë e vogël me kapuç dhe sy të shkëlqyeshëm, ishte gjithashtu e paketuar dhe si një nga dhjetë ekzemplarët e famshëm u shit për më shumë se 30,000 euro.

Figurat, e frymëzuara nga filmi ‘Kthimi i Jedit’, të cilat ishin blerë për më pak se dy euro për copë në fillim të viteve ‘80, u shitën në ankand me një çmim prej 1,550 euro.

Artikujt dhe lodrat nga një prej serive më të famshëm të filmave në botë kanë tërhequr koleksionistë për më shumë se katër dekada, të gatshëm të japin shuma përrallore për një figurë.

Kështu, figura e Luke Skywalker, e cila u ble si një lodër për fëmijë në vitin 1978, u shit në vitin 2015 në ankandin në internet të Sotheby’s për 25,000 dollarë, transmeton KosovaPress.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura