Gjashtë ligje do të ndryshohen më qëllim të harmonizimit me Ligjin për Kundërvajtje

16.05.2018 14:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjashtë ligje do të ndryshohen më qëllim të harmonizimit me Ligjin për Kundërvajtje

Gjashtë ligjet do të ndryshohen krejt kjo me qëllim të harmonizimit me Ligjin për Kundërvajtje.

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Fehmi Mujota, para komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal, prezantoi pakon e ligjeve që duhet ndryshuar.

“Ligji për patentë shoferi, preket në pesë nene; Ligji për rregullat e trafikut rrugor, 25 nene të harmonizohen; Ligji për hekurudhat e Kosovës vetëm një nen; Ligji për transportin rrugor, në 2 nene të harmonizohet; Ligji për transportin tokësor të mallrave të rrezikshme 2 nene të harmonizohet; Ligji për rrugët ka nevojë të harmonizohet në 2 nene”.

Ai ka sqaruar se këto ndryshime nuk kanë kosto financiare, vetëm rregullojnë aspektin e shqiptimit të gjobave, raporton Ekonomia Online.

“Duhet të kemi parasysh se këto plotësim ndryshime të neneve nuk kanë kosto financiare vetëm rregullojnë aspektin e shqiptimit të gjobave, ka pas mos harmonizim të ligjeve ku ligje të caktuara kanë pasur vështirësi të zbatohen”.

“Të gjitha këto harmonizime do bëjnë që ligji për kundërvajtje të zbatohet në tërësi. Ne shpresojmë se ky plotësim ndryshim të marrë dritën jeshile, dhe të kemi përkrahjen nga ju si komision që të dërgohet në Kuvend dhe atje të marr votën”, ka thënë Mujota.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Mbi 900 biznese përfituese të Fondit për Garanci Kreditore

Mbi 900 biznese përfituese të Fondit për Garanci Kreditore

Taksisti ilegal 1’sh për Fushë Kosovë e sulmon seksualisht pasagjeren

Taksisti ilegal 1’sh për Fushë Kosovë e sulmon seksualisht pasagjeren

Haradinaj: Do të hyjmë në garë me fqinjët për një Kosovë të pastër

Haradinaj: Do të hyjmë në garë me fqinjët për një Kosovë të pastër

Konfiskohet heroinë dhe marihuanë në Prishtinë

Konfiskohet heroinë dhe marihuanë në Prishtinë

Reformimi i administratës, kusht për integrimin e Maqedonisë

Reformimi i administratës, kusht për integrimin e Maqedonisë

Naim Tërnava rizgjidhet lider i BIK’ut për të katërtën herë

Naim Tërnava rizgjidhet lider i BIK’ut për të katërtën herë

Pas 20 vjetësh kosovarin e dëbojnë nga Zvicra, u dyshua për martesë fiktive

Pas 20 vjetësh kosovarin e dëbojnë nga Zvicra, u dyshua për martesë fiktive

Kosova e vërshuar nga mallrat ‘Made in Serbia’

Kosova e vërshuar nga mallrat ‘Made in Serbia’

OKB i bën thirrje Rusisë të ndihmojë arritjen e paqes në Siri

OKB i bën thirrje Rusisë të ndihmojë arritjen e paqes në Siri

Hoxhaj: Mund të ketë zgjedhje në 2019, tentimi për rrëzimin e Qeverisë absurd

Hoxhaj: Mund të ketë zgjedhje në 2019, tentimi për rrëzimin e Qeverisë absurd

Dorëhiqet ministri i Brendshëm i Shqipërisë

Dorëhiqet ministri i Brendshëm i Shqipërisë

Pensionistët do të marrin nga 15 deri në 34 euro më shumë në muaj

Pensionistët do të marrin nga 15 deri në 34 euro më shumë në muaj

Reshitaj i reagon Haki Abazit: Kurrë s’kam punuar kundër interesave të shtetit

Reshitaj i reagon Haki Abazit: Kurrë s’kam punuar kundër interesave të shtetit

Lëshohet për qarkullim rruga Kaçanik-Hani i Elezit

Lëshohet për qarkullim rruga Kaçanik-Hani i Elezit

Selimi: Në asnjë situatë UÇK nuk ka pasur më shumë se 20 mijë luftëtarë

Selimi: Në asnjë situatë UÇK nuk ka pasur më shumë se 20 mijë luftëtarë

Molliqaj e quan ‘papagall koti’ Glauk Konjufcën

Molliqaj e quan ‘papagall koti’ Glauk Konjufcën