Gjashtë ligje do të ndryshohen më qëllim të harmonizimit me Ligjin për Kundërvajtje

16.05.2018 14:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjashtë ligje do të ndryshohen më qëllim të harmonizimit me Ligjin për Kundërvajtje

Gjashtë ligjet do të ndryshohen krejt kjo me qëllim të harmonizimit me Ligjin për Kundërvajtje.

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Fehmi Mujota, para komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal, prezantoi pakon e ligjeve që duhet ndryshuar.

“Ligji për patentë shoferi, preket në pesë nene; Ligji për rregullat e trafikut rrugor, 25 nene të harmonizohen; Ligji për hekurudhat e Kosovës vetëm një nen; Ligji për transportin rrugor, në 2 nene të harmonizohet; Ligji për transportin tokësor të mallrave të rrezikshme 2 nene të harmonizohet; Ligji për rrugët ka nevojë të harmonizohet në 2 nene”.

Ai ka sqaruar se këto ndryshime nuk kanë kosto financiare, vetëm rregullojnë aspektin e shqiptimit të gjobave, raporton Ekonomia Online.

“Duhet të kemi parasysh se këto plotësim ndryshime të neneve nuk kanë kosto financiare vetëm rregullojnë aspektin e shqiptimit të gjobave, ka pas mos harmonizim të ligjeve ku ligje të caktuara kanë pasur vështirësi të zbatohen”.

“Të gjitha këto harmonizime do bëjnë që ligji për kundërvajtje të zbatohet në tërësi. Ne shpresojmë se ky plotësim ndryshim të marrë dritën jeshile, dhe të kemi përkrahjen nga ju si komision që të dërgohet në Kuvend dhe atje të marr votën”, ka thënë Mujota.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kompania fajtore për vdekjen e 21 vjeçarit nga Suhareka në vendin e punës

Kompania fajtore për vdekjen e 21 vjeçarit nga Suhareka në vendin e punës

Zëvendësministrat tash do t’i raportojnë ministrave për punën e tyre

Zëvendësministrat tash do t’i raportojnë ministrave për punën e tyre

Vendimi i NATO-s: Sulmet ndaj ushtrisë serbe nisën pas dështimit të marrëveshjes politike

Vendimi i NATO-s: Sulmet ndaj ushtrisë serbe nisën pas dështimit të marrëveshjes politike

Gucati tregon se kur nisi bombardimet NATO-ja, UÇK-së po i mbaronte municioni

Gucati tregon se kur nisi bombardimet NATO-ja, UÇK-së po i mbaronte municioni

A u pajtuan Kryeministri dhe Presidenti pas përplasjes për taksën?

A u pajtuan Kryeministri dhe Presidenti pas përplasjes për taksën?

Drashkoviq e di shkakun e bombardimeve, “s’e dinte se civilë të vrarë shqiptarë varroseshin nëpër Serbi”

Drashkoviq e di shkakun e bombardimeve, “s’e dinte se civilë të vrarë shqiptarë varroseshin nëpër Serbi”

Ngacmimet shënojnë rritje në shkollat e Maqedonisë së Veriut

Ngacmimet shënojnë rritje në shkollat e Maqedonisë së Veriut

Irenej: Rusia do të ndihmojë ta ruajmë Jerusalemin tonë, Kosovën

Irenej: Rusia do të ndihmojë ta ruajmë Jerusalemin tonë, Kosovën

Shqipëria tërhiqet nga marrëveshja për heqje të kufirit me Kosovën

Shqipëria tërhiqet nga marrëveshja për heqje të kufirit me Kosovën

Goditja historike

Goditja historike

Jamie Shea rrëfen 20 vjet pas: Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Jamie Shea rrëfen 20 vjet pas: Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Tregtarët e Mitrovicës vazhdojnë të shesin në trotuare ani pse hapësira e tregut është e gatshme

Tregtarët e Mitrovicës vazhdojnë të shesin në trotuare ani pse hapësira e tregut është e gatshme

Schroder më ‘99: “Mënyra terroriste e veprimit” e serbëve ndaj shqiptarëve s’na lë rrugë tjetër pos dhunës

Schroder më ‘99: “Mënyra terroriste e veprimit” e serbëve ndaj shqiptarëve s’na lë rrugë tjetër pos dhunës

Autostrada “Ibrahim Rugova” pa ndriçim

Autostrada “Ibrahim Rugova” pa ndriçim

20 vjet pas sulmeve të NATO-s, gjurmët janë ende në Beograd

20 vjet pas sulmeve të NATO-s, gjurmët janë ende në Beograd

“Der Spiegel” glorifikon Haradinajn, godet BE’në dhe Mogherinin që po dështojnë me Kosovën

“Der Spiegel” glorifikon Haradinajn, godet BE’në dhe Mogherinin që po dështojnë me Kosovën