Gjashtë konceptet e Kanunit

26.08.2017 10:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjashtë konceptet e Kanunit

Besohet se njerëzimi modern (Homo sapiens) ka origjinën në Afrikë, në mes të 150 mijë dhe 200 mijë vjet më parë, të cilët më pas u shpërndanë në Eurazi diku pas 65 mijë vjetësh. Ndryshime të shpejta klimatike dhe mjedisore ndodhën në Afrikë në mes të viteve 80 mijë e 70 mijë BP (para kohës së tashme), shkruan sot Koha Ditore.

Kjo është pika fillestare prej së cilës njerëzit zhvilluan tërësisht vlerat etike në shoqëri pa pushtet shtetëror, i cili do të ishte garantues duke u mundësuar njerëzve që të mbajnë paqe dhe rend në komunitetin e tyre.

Çka është vlera etike në shoqëri pa pushtet shtetëror? Mund të shihet në vlerat etike të Kanunit, të cilat i kanë pasur fiset në bjeshkët e Shqipërisë. Pjesa veriore e Shqipërisë përbëhet nga terrene të larta malore me gryka të thella. Njerëzit në këtë rajon, të cilët flasin në dialektin gegë, i kanë ruajtur strukturat fisnore derisa diktatori shqiptar, Enver Hoxha, i shkatërroi pas Luftës së Dytë Botërore. Bjeshkët e larta në veri kanë qenë subjekt fisnor i kodit zakonor të quajtur Kanun që nga mesjeta. Kanuni është transmetuar gojarisht mes klaneve shqiptare deri kur ati françeskan, Shtjefën Gjeçovi e hartoi kodin i cili u botua pas vdekjes së tij, në vitin 1933, me titullin “Kanuni i Lekë Dukagjinit”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fotot e para të iOS 13 zbulojnë surpriza për besnikët e Apple

Fotot e para të iOS 13 zbulojnë surpriza për besnikët e Apple

Bie numri i punonjësve që përdorin kompjuter në biznese

Bie numri i punonjësve që përdorin kompjuter në biznese

Reali vendos përfundimisht për të ardhmen e Ramos

Reali vendos përfundimisht për të ardhmen e Ramos

Ish-bashkëshortja e njeriut më të pasur në botë dhuron gjysmën e pasurisë për bamirësi

Ish-bashkëshortja e njeriut më të pasur në botë dhuron gjysmën e pasurisë për bamirësi

Një ndërhyrje nga qielli e shpëton shoferin nga gjoba

Një ndërhyrje nga qielli e shpëton shoferin nga gjoba

Lufta ndaj piraterisë, AMA gjobit katër subjekte IPTV

Lufta ndaj piraterisë, AMA gjobit katër subjekte IPTV

Flota Amerikane “kërkon” 350 miliardë postime në rrjetet sociale

Flota Amerikane “kërkon” 350 miliardë postime në rrjetet sociale

Blerjet online, qeveria rrit taksën

Blerjet online, qeveria rrit taksën

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

HP prezantoi laptopë pjesërisht prej druri

HP prezantoi laptopë pjesërisht prej druri

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon