Gjashtë konceptet e Kanunit

26.08.2017 10:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjashtë konceptet e Kanunit

Besohet se njerëzimi modern (Homo sapiens) ka origjinën në Afrikë, në mes të 150 mijë dhe 200 mijë vjet më parë, të cilët më pas u shpërndanë në Eurazi diku pas 65 mijë vjetësh. Ndryshime të shpejta klimatike dhe mjedisore ndodhën në Afrikë në mes të viteve 80 mijë e 70 mijë BP (para kohës së tashme), shkruan sot Koha Ditore.

Kjo është pika fillestare prej së cilës njerëzit zhvilluan tërësisht vlerat etike në shoqëri pa pushtet shtetëror, i cili do të ishte garantues duke u mundësuar njerëzve që të mbajnë paqe dhe rend në komunitetin e tyre.

Çka është vlera etike në shoqëri pa pushtet shtetëror? Mund të shihet në vlerat etike të Kanunit, të cilat i kanë pasur fiset në bjeshkët e Shqipërisë. Pjesa veriore e Shqipërisë përbëhet nga terrene të larta malore me gryka të thella. Njerëzit në këtë rajon, të cilët flasin në dialektin gegë, i kanë ruajtur strukturat fisnore derisa diktatori shqiptar, Enver Hoxha, i shkatërroi pas Luftës së Dytë Botërore. Bjeshkët e larta në veri kanë qenë subjekt fisnor i kodit zakonor të quajtur Kanun që nga mesjeta. Kanuni është transmetuar gojarisht mes klaneve shqiptare deri kur ati françeskan, Shtjefën Gjeçovi e hartoi kodin i cili u botua pas vdekjes së tij, në vitin 1933, me titullin “Kanuni i Lekë Dukagjinit”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)