Gerrard: Anglisë i duhej një trajner si Klopp, Guardiola apo Mourinho

22.07.2020 09:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gerrard: Anglisë i duhej një trajner si Klopp, Guardiola apo Mourinho

Steven Gerrard beson se e ashtuquajtura “Gjeneratë e Artë” e Anglisë do të mundë të kishte fituar ndonjë trofe nëse do të kishte pasur një trajner si Jurgen Klopp, Pep Guardiola apo Jose Mourinho.

Legjenda e Liverpoolit, Steven Gerrard, ishte pjesë e skuadrës plot yje të Anglisë në vitet e 2000-ta, përkrah lojtarëve si Wayne Rooney, Frank Lampard e David Beckham. Megjithatë, ajo skuadër nuk arriti të impresionte në ndonjë turne të madh, transmeton Front Online.

Nën presionin e madh të mediave dhe tifozëve, Anglia dështoi në kualifikimin përtej çerekfinaleve në turnetë e mëdhenj nga Evropiani 96 deri te Kupa e Botës 2018, duke bërë që gjenerata e Gerrardit e talenteve në Angli nuk preku me duar trofe ndërkombëtar.

Duke e analizuar atë kohë tani, Gerrard beson se një problem i madh në skuadër ishte se ata nuk kishin trajner me statusin apo personalitetin aq të fuqishëm sa të lojtarëve, pasi trajnerë si Sven-Goran Eriksson, Steve McClaren dhe Fabio Capello dështuan të sjellin suksese në Angli.

“Unë e kujtoj skuadrën e Anglisë me shumë pishmane. I shoh fotografitë e asaj skuadre dhe ne e kishim një grup fantastik të lojtarëve përgjatë viteve. Ne i shkuam afër sukseseve disa herë, por duhet ta pranojnë që s’performuam siç duhet”, ka thënë Gerrard.

“Kur e kujtoj tani, ne kishim nevojë për një trajner më të madh sesa të gjithë lojtarët individualisht. Kishte trajnerë në dispozicion në atë kohë, si Rafa Benitez, por ai mund të mos ketë dashur ta drejtojë një ekip kombëtar në atë kohë”.

“Unë i shikoj tani trajnerët që janë më të mëdhenj sesa skuadrat e tyre: Klopp, Mourinho dhe Guardiola. Mendoj se dikush i tillë që do të ishte mbi Gjeneratën e Artë dhe që do të ishte i përgatitur për të marrë vendime të vështira do të kishte nxjerrë më shumë nga ai grup i lojtarëve”. /Front Online/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Sot e nesër mbahet Kampionati i Kosovës në automobilizëm

Sot e nesër mbahet Kampionati i Kosovës në automobilizëm

Kosova U21 pëson debakël në “Fadil Vokrri”

Kosova U21 pëson debakël në “Fadil Vokrri”

Anglia shënon edhe golin e gjashtë në “Fadil Vokrri”

Anglia shënon edhe golin e gjashtë në “Fadil Vokrri”