Gent Cakaj tregon arsyet e largimit nga Lëvizja Vetëvendosje

31.10.2019 21:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gent Cakaj tregon arsyet e largimit nga Lëvizja Vetëvendosje

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, ka folur për të kaluarën e tij politike.

Gjatë një interviste ekskluzive në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, ministri i Shqipërisë nga Kosova ka treguar se çfarë e ka shtyrë të largohet nga Lëvizja Vetëvendosje, pjesë e së cilës ishte vite më parë.

“Janë tri arsye”, ka treguar Cakaj fillimisht. “Kam pasur interpretim krejt tjetër për marrëveshjen e Rambujesë”, ka thënë ai.

“Kam pasur mendim alternativ për Pakon e Ahtisaarit”, ka shtuar diplomati shqiptar.

“S’e kam interpretuar pavarësinë e Kosovës siç e ka interpretuar Lëvizja Vetëvendosje”, ka deklaruar Cakaj.

Ai ka thënë se si rrjedhojë e dallimeve i ka rënë “entuziazmi i angazhimit”, gjë që e ka detyruar të largohet.

Cakaj e ka cilësuar partinë e Albin Kurtit si “pjesë e rëndësishme të angazhimit tim politik”. /Express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gent Cakaj tregon arsyet e largimit nga Lëvizja Vetëvendosje

Gent Cakaj tregon arsyet e largimit nga Lëvizja Vetëvendosje

Palmer në Prishtinë, Kurti jashtë vendit

Palmer në Prishtinë, Kurti jashtë vendit

Fëmijët për Halloween thyejnë një autobus në Prishtinë

Fëmijët për Halloween thyejnë një autobus në Prishtinë

Reeker: SHBA-ja nuk është e përqendruar në idenë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Reeker: SHBA-ja nuk është e përqendruar në idenë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Kosovarja kalon me sukses testin për t’u bërë pilote

Kosovarja kalon me sukses testin për t’u bërë pilote

Halilaj pas aktakuzës: 16-vjeçarja asnjëherë nuk u ankua për mua, e kërcënuan

Halilaj pas aktakuzës: 16-vjeçarja asnjëherë nuk u ankua për mua, e kërcënuan

ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

Çfarë do të thotë të jesh i varfër sot në Evropë?

Çfarë do të thotë të jesh i varfër sot në Evropë?

Gashi: Prioritet i yni është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve

Gashi: Prioritet i yni është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve

BQK shënon Ditën botërore të kursimit

BQK shënon Ditën botërore të kursimit

Palmer nesër në Prishtinë u drejtohet kosovarëve nga Biblioteka Kombëtare

Palmer nesër në Prishtinë u drejtohet kosovarëve nga Biblioteka Kombëtare

“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Lipjanit ndërtojnë 10 shtëpi për familjet në nevojë

“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Lipjanit ndërtojnë 10 shtëpi për familjet në nevojë

Thaçi: Kosova s`ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

Thaçi: Kosova s`ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

Pacolli në konferencën e ministrave të Frankofonisë bën thirrje ta njohin Kosovën si shtet të pavarur

Pacolli në konferencën e ministrave të Frankofonisë bën thirrje ta njohin Kosovën si shtet të pavarur

Nis takimi i radhës VV – LDK në selinë e partisë së Albin Kurtit

Nis takimi i radhës VV – LDK në selinë e partisë së Albin Kurtit

Apeli kthen në rigjykim dhe rivendosje çështjen penale të rastit të Sokol Bashotës

Apeli kthen në rigjykim dhe rivendosje çështjen penale të rastit të Sokol Bashotës