Geci: Ministria do të përpiqet të gjejë zgjidhje për operatorët turistik të prekur nga pandemia

22.05.2020 21:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Geci: Ministria do të përpiqet të gjejë zgjidhje për operatorët turistik të prekur nga pandemia

Udhëheqësja e Divizionit të Turizmit në Ministrinë e Tregtisë, Lumturije Geci ka folur për situatën në sektorin e turizmit pas anulimit të shumë fluturimeve.

Geci në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se operatorët turistik kanë një ndikim të madh në sektorin e turizmit pasi sjellin grupe të turistëve ndërkombëtarë në Kosovë.

Ajo thotë se edhe operatorët turistikë janë prekur nga pandemia dhe se sipas saj kushtet e pandemisë nuk janë të njëjta me ato kur klientët i lidhin me operatorët turistik.

“Marrëveshjet me klientin nuk mund të zbatohen në bazë të dispozitave pasi kushtet e pandemisë nuk e lejojnë”.

Udhëheqësja e Divizionit të Turizmit thotë se në bazë të ligjit aktual se klientët kanë të drejtë të bëjnë anulimin e udhëtimeve.

“Mirëpo në kushtet e pandemisë në marrëveshje me klientin paketa turistike duhet të shtyhet apo në rast mosmarrëveshjeje edhe të anulohet udhëtimi”.

Ajo thotë se nëse operatorët nuk gjejnë mirëkuptim me klientët duhet të shkohet me procedura ligjore.

Geci thotë se pandemia është situatë e re dhe nuk janë paraparë veprimet që duhet të merren në raport me operatorët turistikë.

“Ne si ministri do të kemi përsëri takime me operatorët turistik dhe do të shohim të gjejmë një zgjidhje pasi ky sektorë preket direkt nëse klientët kërkojnë anulim të pushimeve”, tha ndër të tjera Lumturije Geci.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

VV konferencë për media në ora 17:00

VV konferencë për media në ora 17:00

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Këshilli Politik për Reforma Zgjedhore,  mblidhet sërish sot në orën 17:00

Këshilli Politik për Reforma Zgjedhore, mblidhet sërish sot në orën 17:00

Raporti: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

Raporti: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

Këshilli Kombëtar i Sigurisë: Mbështesim qëndrimin e Grenell, të gjitha palët ta respektojnë vendimin e Kushtetueses në Kosovë

Këshilli Kombëtar i Sigurisë: Mbështesim qëndrimin e Grenell, të gjitha palët ta respektojnë vendimin e Kushtetueses në Kosovë

KDI: Thirrje organeve të drejtësisë t’i hetojë tenderët e MSh-së gjatë pandemisë

KDI: Thirrje organeve të drejtësisë t’i hetojë tenderët e MSh-së gjatë pandemisë

Ministri i VV’së: Vendimin e Gjykatës Kushtetuese përgatiten këshilltarët e Presidentit

Ministri i VV’së: Vendimin e Gjykatës Kushtetuese përgatiten këshilltarët e Presidentit

Nga tetori mund të rishohim shenja të virusit, thotë virologu italian

Nga tetori mund të rishohim shenja të virusit, thotë virologu italian

Nuk i solli Kosovës investitorë strategjikë as Qeveria Kurti

Nuk i solli Kosovës investitorë strategjikë as Qeveria Kurti