Gazetarja serbe “zbulon” se çfarë ka brenda kampit Bondsteel (Foto)

31.03.2016 01:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gazetarja serbe “zbulon” se çfarë ka brenda kampit Bondsteel (Foto)

Përveç ushtarëve amerikanë të përfshirë në misionin e KFOR-it, personeli ushtarak përbëhet nga një përzierje vendesh, duke përfshirë Poloninë, Republikën Çeke, Turqia, Rumania, Sllovenia dhe Ukraina, janë gjithashtu të pranishëm në Bondsteel.

Zyrtarisht, numri i tankeve dhe helikopterëve ushtarakë nuk është i ditur, por sipas raporteve ka rreth 20 raketa të zeza, një Apache dhe një duzinë tanke e tipit ‘M1A2 Abrams’.

Çdo ditë në orën dy pasdite bie alarmi në të gjithë kampin. Medies iu tha se kjo është bërë për trajnimin e personelit që të veproi siç duhet gjatë fatkeqësive natyrore.

Rotacioni i personeli ndodh çdo tre deri në gjashtë muaj, në varësi të situatës së sigurisë.

bondi4

Edhe pse kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht, ushtarët që shërbejnë në Bondsteel paguhen rreth 3,000 dollarë, plus një kompensim prej 40 për qind për “rrezikun e fillimit të luftës në Kosovë”, shkruan Inserbia.com.

Administrata në Bondsteel përpiqet që të siguroi që ushtarët nuk do të marrin produkte nga jashtë dhe për këtë mban dyqane në të cilën personeli mund të blejë rroba dhe ushqim nga Shtetet e Bashkuara.

Ekziston edhe një dyqan suveniresh ku mund të blejnë suvenire nga shumë vende të botës, me përjashtim të Serbisë, ka thënë autori.

Pozita e kampit e bën vendin më të rëndësishëm ushtarak të ushtrisë së SHBA-së në Evropë. Të gjithë vendet e rëndësishme janë në afërsi të konsiderueshme – kontingjentet ushtarake të SHBA-ve në Maqedoni dhe Bosnje, si dhe bazat e ushtrisë së SHBA-së në Itali.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”,   hapi i parë drejt paqes në Libi?

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”, hapi i parë drejt paqes në Libi?

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, mund të gjejnë mënyra për ta miratuar buxhetin për vitin 2020, në mungesë të qeverisë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, mund të gjejnë mënyra për ta miratuar buxhetin për vitin 2020, në mungesë të qeverisë

Zëdhënësi i LVV-së ka thënë se cinikët duan ta paraqesin Lëvizjen si të paaftë për të marrë pushtetin

Zëdhënësi i LVV-së ka thënë se cinikët duan ta paraqesin Lëvizjen si të paaftë për të marrë pushtetin