Tim Sebastian, Haradinajt: Po luani lojëra dhe po kërcënoni, si po prisni që BE’ja t’ju ndihmojë?

31.01.2018 22:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tim Sebastian, Haradinajt: Po luani lojëra dhe po kërcënoni, si po prisni që BE’ja t’ju ndihmojë?

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është përballur me disa pyetje të vështira, gjatë një interviste në emisionin “Zona e konfliktit”, të Deutsche Welles.

Njëri prej gazetarëve më të njohur në botë për intervista të rrepta, Tim Sebastian, e ka pyetur shefin e ekzekutivit kosovar se si mund t’i besojë Bashkimi Evropian në të ardhmen Kosovës, kur ajo nuk po i respekton obligimet ndërkombëtare.

“Po luani lojëra me Gjykatën, kërcënoni se do t’ia ktheni shpinën demarkacionit, dhe prapë doni që BE’ja t’ju ndihmojë. Ankoheni që s’njiheni nga pesë vende të BE’së, e quani hendikep. Si mund t’ju besojnë në të ardhmen, s’i mund t’ju ndihmojë BE’ja, kur s’i respektoni obligimet ndërkombëtare?”, e ka pyetur Sebastian, Haradinajn.

I pari i qeverisë kosovare ka thënë se Kosova po e pret që disa vite njohjen nga disa shtete të BE’së, që ende s’e kanë bërë një gjë të tillë.

“Po i presim që disa vite të na njohin. Sfidat tona po bëhen më të mëdha për shkak të kësaj situate”, është përgjigjur Haradinaj, transmeton Gazeta Express.

“BE’ja s’mund të komunikojë me ne si partner. Kur unë jam në Bruksel, flamuri kosovar s’është aty”, është shprehur ai.

Haradinaj ka theksuar se marrëdhëniet mes Kosovës dhe BE’së kanë nisur shumë kohë para se të shfaqej problemi me ratifikimin e demarkacionit

“Marrëdhëniet tona me BE’në janë më të hershme. Fatkeqësisht, mendoj se BE’ja s’i ka kushtuar mjaftueshëm vëmendje rajonit dhe vetë Kosovës”, ka thënë ai.

“Nuk e fajësoj BE’në për detyrat tona, por kërkoj që të gjitha vendet e BE’së të kenë një qasje të njëjtë karshi Kosovës”, ka deklaruar Haradinaj.

Por, përgjigja s’i ka bërë shumë përshtypje gazetarit. “Nëse s’i pranoni rregullat e këtij klubi që doni t’i bashkoheni, pse t’i bashkoheni?”, e ka pyetur ai, Haradinajn.

“I pranojmë rregullat, logjikën, parimet e BE’së. Po punojmë fort për kohezion të brendshëm, për bashkëjetesë të të gjitha komuniteteve, për sundim të ligjit, për ekonomi dhe për paqe të qëndrueshme”, është përgjigjur shefi i ekzekutivit kosovar.

“Ne jemi në Evropë, jemi lënë çështje e hapur, punë e pakryer, nga Evropa dhe Amerika”, ka thënë Haradinaj më vonë.

“Shumë probleme lidhen me gatishmërinë e BE’së për të ecur përpara”, ka vlerësuar ai.

“Ne jemi të përgjegjshëm karshi Evropës”, ka thënë kryeministri kosovar.

Më herët, Haradinaj ka folur edhe për liberalizimin e vizave.

BE’ja le t’i ndëshkojë politikanët, por qytetarët s’kanë faj, ka thënë ai.

Kryeministri është pyetur edhe rreth Gjykatën Speciale.

Ai ka thënë se nuk beson se do të ketë sukses iniciativa e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës, për shfuqizimin e Gjykatën Speciale.

Kryeministri deklaruar se Gjykata ekziston, dhe nuk vihet në pikëpyetje.

Ai ka theksuar se asaj nuk i frikësohet personalisht, dhe se është i gatshëm të dorëzohet, nëse ngrihet aktakuzë kundër tij. /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohet plani i madh i Titos për ish-Jugosllavinë

Zbulohet plani i madh i Titos për ish-Jugosllavinë

Serbia: Nuk e duam futjen e “lojtarëve të rinj” në dialog

Serbia: Nuk e duam futjen e “lojtarëve të rinj” në dialog

Serbia shpërfaq synimet për ndarje të Kosovës

Serbia shpërfaq synimet për ndarje të Kosovës

Babai i Xhakës i çuditur pse u dënuan “shqiponjat”, kontributi i shqiptarëve thotë ua ktheu gëzimin

Babai i Xhakës i çuditur pse u dënuan “shqiponjat”, kontributi i shqiptarëve thotë ua ktheu gëzimin

Kopaç: Kontrata për “Kosovën e Re” të rishikohet, por jo nga njerëzit që e bënë atë

Kopaç: Kontrata për “Kosovën e Re” të rishikohet, por jo nga njerëzit që e bënë atë

Tri Republikat e Kosovës nga Kurti

Tri Republikat e Kosovës nga Kurti

Trendi i multietnicitetit në Kupën e Botës

Trendi i multietnicitetit në Kupën e Botës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse