Gati 5 vite burgim për 5 kilogramë drogë

13.03.2018 15:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gati 5 vite burgim për 5 kilogramë drogë

Gjykata ka shpallur sot vendimin e saj për Shpend Lilajn të akuzuarin për pesë kilogramë heroinë.
Në rigjykim për herë të dytë, Shpend Lilaj i akuzuari për 5 kilogram heroinë u dënua me 4 vjet e 10 muaj burg.

Kryetari i trupit gjykues, Vesel Ismajli, përveç dënimit me burgim, i shqiptoi Lilajt edhe dënim me gjobë në vlerë prej 10.000 eurove.

Gjykatësi Ismajli tha se masa e paraburgimit i ndërpritet sot të akuzuarit.

Shpend Lilaj ka qëndruar në paraburgim për përafërsisht 4 vjet e 10 muaj, që do të thotë se dënimin e shqiptuar vetëm se e ka mbajtur.

Ai akuzohej për veprën penale krim i organizuar dhe shpërndarje, blerje apo posedim të paautorizuar të substancave psikotrope, derisa sot me shpalljen e aktgjykimit, Lilaj u dënua vetëm për veprën penale blerja, posedimi, shpërndarja apo shitja e paautorizuar e substancave psikotrope dhe analoge.

Avokati Besnik Berisha pas seancës deklaroi se do të paraqet ankesë kundër këtij aktgjykimi.

Në qershor të vitit të kaluar Lilaj ishte dënuar me 7 vjet burg e 5000 euro gjobë.

Në këtë proces gjyqësor të akuzuar ishin edhe Tonin Greme, Ahmet Isufaj, Altin Allushi e Astrit Hasanaj të cilët kishin pranuar fajësinë, së bashku me Lilajn, por më pas çështja ishte kthyer në rigjykim.

Sipas prokurorisë, Greme, Isufaj dhe Lilaj më 19 qershor të vitit 2011 kanë hyrë në territorin e Kosovës nga pika kufitare e Morinit, ku janë takuar me Altin Allushin e Astrit Hasanajn, për të vazhduar rrugën me makinat e tyre drejt shtëpisë së Petrit Nikçit në Pejë.

Në aktakuzë thuhej se për një shumë prej 1 mijë e 400 eurosh ata kanë bindur Altin Allushin që ta bëjë transportimin e lëndës narkotike, duke krijuar prapa tabelës së përparme të makinës së Allushit, një vend të fshehtë për drogën.

Aktakuza sqaronte se substancën narkotike të tipit heroinë, të vendosur në dhjetë paketime, me peshë 4.925,17 gramë, të akuzuarve Greme, Isufaj e Lilaj, ua kishte dorëzuar Petrit Nikçi.

Prokuroria pretendonte se për këtë substancë narkotike ai ka marrë 55 mijë euro, 5 mijë nga të cilat të njëjtën ditë ia ka dhënë Astrit Hasanajt.

Gjatë rrugës së hyrjes për në Shqipëri, më 19 qershor 2011, policia ka ndaluar Altin Allushin në fshatin Strellc të Deçanit, duke ia zbuluar brenda makinës drogën.

Të njëjtën ditë janë arrestuar në Prizren Shpend Lilaj, Ahmet Isufaj dhe Tonin Greme, ndërsa Petrit Nikçi e Astrit Hasanaj janë kapur në Pejë. /kallxo.com/.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Aktakuza për rastin “Veteranët” do të dërgohet së shpejti në gjykatë

Aktakuza për rastin “Veteranët” do të dërgohet së shpejti në gjykatë

Serbia vazhdon propagandën e saj kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Serbia vazhdon propagandën e saj kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Rrëfimi i biznesmenit të cilit i kërkoi ryshfet zëvendësministri Cena

Rrëfimi i biznesmenit të cilit i kërkoi ryshfet zëvendësministri Cena

Palmer në Shkup: Votimi i ndryshimeve kushtetuese, kthesë historike

Palmer në Shkup: Votimi i ndryshimeve kushtetuese, kthesë historike

Palmer në Shkup: Votimi i ndryshimeve kushtetuese, kthesë historike

Palmer në Shkup: Votimi i ndryshimeve kushtetuese, kthesë historike

Ambasada amerikane reagon për sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Ambasada amerikane reagon për sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Ministri Matoshi: Deponia në Harilaq nuk paraqet rrezik për banorët

Ministri Matoshi: Deponia në Harilaq nuk paraqet rrezik për banorët

Veseli i sigurt që Gjermania ka thënë “po” për vizat

Veseli i sigurt që Gjermania ka thënë “po” për vizat

Janjiq: Formimi i Ushtrisë së Kosovës nuk mund të ndalet as nga Rusia dhe Kina

Janjiq: Formimi i Ushtrisë së Kosovës nuk mund të ndalet as nga Rusia dhe Kina

Zyra e Mogherinit: Ushtria e Kosovës vetëm në pajtim me serbët

Zyra e Mogherinit: Ushtria e Kosovës vetëm në pajtim me serbët

Tahiri për kërcënimin ndaj Bahtirit: I gjallë apo i vdekur ai do ta hap urën mbi Ibër

Tahiri për kërcënimin ndaj Bahtirit: I gjallë apo i vdekur ai do ta hap urën mbi Ibër

BE-ja nuk e ka datë për vazhdimin e dialogut, procesi mbetet i ‘ngrirë’

BE-ja nuk e ka datë për vazhdimin e dialogut, procesi mbetet i ‘ngrirë’

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Bankat në Kosovë të rrezikuara nga rastet në rritje të tentim-grabitjeve

Bankat në Kosovë të rrezikuara nga rastet në rritje të tentim-grabitjeve

Haradinaj tregon se sa do të jetë rritja e pagave për Policinë e Kosovës

Haradinaj tregon se sa do të jetë rritja e pagave për Policinë e Kosovës

Projekti për Parkun Memorial në Velani nis vitin e ardhshëm

Projekti për Parkun Memorial në Velani nis vitin e ardhshëm