Gashi: Qeveria të sqarojë që KEK, KEDS dhe ndërrmarjet që ofrojnë shërbime vitale duhet të punojnë

15.03.2020 21:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gashi: Qeveria të sqarojë që KEK, KEDS dhe ndërrmarjet që ofrojnë shërbime vitale duhet të punojnë

Analisti Astrit Gashi ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të sqarojë që ndërmarrjet publike të cilat ofrojnë shërbime vitale për jetë duhet të punojnë.

“Qeveria e Kosoves duhet urgjentisht ta qartesoj se ndermarrjet publike te cilat ofrojne sherbime vitale per jete si: KEK, KEDS, furnizimi me uje, grumbullimi i mbeturinave…e kane te domosdoshme te punojne ne kapacitet te plote te ofrimit te sherbimeve. Mosperfshirja e tyre ne kuader te masave qe kane perfshire shendetesine, policine dhe te tjeret mund te shkaktoj keqkuptime, por edhe pengese ne pune”, shkruan Gashi.

Ai ka marrë shembull KEK-un duke thënë se kjo nuk duhet t’i lihet në dorë vetëm menaxhmentit.

“Vetem KEK i ka mbi 4 mije punetore dhe nese shumica e tyre nuk qendrojne ne pune rrezikohet prodhimi e furnizimi me rryme. Kjo pune nuk guxon te i lihet ne dore vetem menaxhmentit, ndonese deri me sot nuk eshte raportuar ndonje paknaqesi apo refuzim i punes. Momentalisht, pa nje vendim qeveritar, ata ne fakt jane punetore vullnetare”, shkruan Gashi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 20 raste me koronavirus, bilanci i përgjithshëm i të infektuarve shkon në 165

Edhe 20 raste me koronavirus, bilanci i përgjithshëm i të infektuarve shkon në 165

Gjermania pritet të miratojë një tjetër paketë stimuluese për ekonominë

Gjermania pritet të miratojë një tjetër paketë stimuluese për ekonominë

Epidemiologu Dedushaj: Nga fundi i prillit do të bijnë rastet me koronavirus

Epidemiologu Dedushaj: Nga fundi i prillit do të bijnë rastet me koronavirus

Kurti telefonon për ngushëllime familjarët e dy të vdekurve nga Covid-19

Kurti telefonon për ngushëllime familjarët e dy të vdekurve nga Covid-19

ASHAK: Qytetarët po torturohen në kohë pandemie nga partitë politike, të ndalet retorika nxitëse

ASHAK: Qytetarët po torturohen në kohë pandemie nga partitë politike, të ndalet retorika nxitëse

Sherifi: Kurti sa ka qenë në opozitë paska dashur “konflikte e gjakderdhje – ndarjen e Kosovës”

Sherifi: Kurti sa ka qenë në opozitë paska dashur “konflikte e gjakderdhje – ndarjen e Kosovës”

Merkel: Kriza korona „Sprova më e madhe në historinë e BE”

Merkel: Kriza korona „Sprova më e madhe në historinë e BE”

Të rejat nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Itali – 636 të vdekur, ka rënie të rasteve në intensivë

Të rejat nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Itali – 636 të vdekur, ka rënie të rasteve në intensivë

Lutfi Haziri apelon për vetëpërmbajtje: Janë dy javët vendimtare kundër Covid-19

Lutfi Haziri apelon për vetëpërmbajtje: Janë dy javët vendimtare kundër Covid-19

Cilat janë shenjat klinike të koronavirusit dhe çfarë duhet të bëni

Cilat janë shenjat klinike të koronavirusit dhe çfarë duhet të bëni

Komuna e Vushtrrisë merr vendim që të mos lejohen më shumë se 15 qytetarë përnjëherë në market

Komuna e Vushtrrisë merr vendim që të mos lejohen më shumë se 15 qytetarë përnjëherë në market

Arrin në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoni të Veriut

Arrin në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoni të Veriut

OAK: Buxheti i ndarë për bizneset nuk është i mjaftueshëm

OAK: Buxheti i ndarë për bizneset nuk është i mjaftueshëm

Nga heqja e taksës, 1.6 milionë euro mallra serbe kanë hyrë në Kosovë

Nga heqja e taksës, 1.6 milionë euro mallra serbe kanë hyrë në Kosovë

Kufizimi i levizjës në sheshet kryesore të Prishtinës

Kufizimi i levizjës në sheshet kryesore të Prishtinës

Vuçiq: Tetë shqiptarë me koronavirus i transferuam nga Novi Pazari në Beograd

Vuçiq: Tetë shqiptarë me koronavirus i transferuam nga Novi Pazari në Beograd