Gashi do partneritet para e pas zgjedhjeve me VV-në, koalicioni me PDK-në thotë s’diskutohet

31.08.2019 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gashi do partneritet para e pas zgjedhjeve me VV-në, koalicioni me PDK-në thotë s’diskutohet

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, Arben Gashi ka thënë se LDK-ja dhe Lëvizja Vetëvendosje duhet të punojnë që të garantojnë partneritet strategjik parazgjedhor dhe paszgjedhor mes vete.

Para zgjedhjeve ai do që të ketë një garë fer, e pas zgjedhjeve që bashkë ta bëjnë qeverinë.

Duke folur në Interaktiv të KTV-së, Gashi ka thënë se po për të, LDK-ja në rast se del e dyta në zgjedhje e Vetëvendosje e para, duhet të shkojë në koalicion me të.

“Ne punojmë që LDK-ja do të dalë fituese, dhe jemi të bindur se kjo të ndodhë. Por me hipotezën se një gjë e tillë do të ndodhë, pra nëse VV-ja del e para, për mua duhet të bashkohemi në Qeveri me këtë subjekt. Prandaj them se duhet të jemi të kujdesshëm që mos ta lëndojmë këtë projekt”, ka thënë Gashi.

E kur ka folur për PDK-në, ai ka thënë se Këshilli Drejtues ka qenë unanim në një pyetje të qartë kundër koalicionit para e paszgjedhor me PDK-në.

“Jemi të gjithë të mendimit që koalicioni me PDK-në as nuk konsiderohet. Deklaratat ndryshe, qoftë prej Vetëvendosjes qoftë prej dikujt tjetër, janë për të bërë garë politike, e ndoshta edhe për të krijuar një avantazh psikologjik te votuesit. Por një koalicion i tillë nuk do të ndodhë”, ka thënë ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë