Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

22.02.2020 12:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

Zyra e Kryeministrit Albin Kurti s’ka treguar të vërtetën kur ka lëshuar një komunikatë se një këshilltar i Shefit të Qeverisë bartë titullin e doktorit të shkencës. Këshilltari i Jashtëm i Kryeministrit Kurti, Durim Berisha, ende s’i ka përfunduar studimet doktorale në Gjermani dhe ende s’e ka titullin e doktorit të shkencës në fushën e Juridikut.

Express

Durim Berisha, ish-Nënkryetar i një organizate studentore, “Paqja studentore”, është bërë Këshilltar i Jashtëm i Kryeministrit Albin Kurti.

Mirëpo, Zyra e Shefit të Qeverisë s’e ka treguar të vërtetën kur e ka prezantuar Berishën si Doktor Shkence.

Ish-punëtori i Gjykatës Kushtetuese, ish-këshilltari i Rektorit të UP’së, Durim Berisha ende s’e ka fituar gradën më të lartë shkencore.

Bazuar në CV’në e tij, Berisha ende është duke vazhduar studimet doktorale të nisura më 2018 në Ligjin Kushtetues, Kushtetues Krahasues, Kushtetues të Drejtësisë dhe Teorisë pranë Heinrich Heine University në Düsseldorf të Gjermanisë.

Mirëpo, zyra e Kryeministrit ka njoftuar se Durim Berisha bartë “titullin Doktor Shkence”.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, emëroi sot z. Durim Berisha si Këshilltar të Jashtëm Politik. Durimi bartë titullin Doktor Shkence në fushën e Juridikut, me profil në Ligjin Kushtetues, Kushtetues Krahasues, Kushtetues të Drejtësisë dhe Teorisë pranë Heinrich Heine University në Düsseldorf të Gjermanisë”, thuhet në njoftimin e Kryeministrisë.

S’e nuk është doktor shkence e ka konfirmuar edhe miku i tij, Mehdi Mulaj, në një reagim në FB.

“Ky djale eshte duke e pergatit temen e doktorates ne Gjermani, aty ku ka diplomu edhe per Master. E di sigurt qe ky djale nuk eshte me Vetevendosjen, sikurse qe nuk eshte as me LDK-ne”, ka shkruar Mulaj.

Këshilltari i Jashtëm i Kurtit, Durim Berisha s’ka reaguar për të përmirësuar njoftimin e Kryeministrisë.

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje nuk e ka publikuar njoftimin në Fb por vetëm Qeveria ka lëshuar komunikatë.

Këshilltarët e jashtëm në Qeveri nuk paguhen nga buxheti i Kosovës dhe kryejnë punë vullnetare për institucionin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe