Gabojnë në të dhënat për COVID-19, përmirësojnë ato pas IKSHPK-së

13.04.2020 12:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gabojnë në të dhënat për COVID-19, përmirësojnë ato pas IKSHPK-së

Virusi COVID-19, për një muaj në Kosovë ka infektuar 362 persona, 59 nga ta janë shëruar kurse 7 kanë ndërruar jetë. Për gjatë këtij muaji, Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë, publikuan vazhdimisht të dhënat lidhur me përhapjen e këtij virusi në vendin tonë.

Mirëpo, ka disa raste kur disa nga kryetarët e komunave nxituan dhe publikuan të dhëna gabim lidhur me numrin e personave të infektuar në komunat e tyre. Këto të dhëna mandej janë përmirësuar nga vet kryetarët e komunave apo edhe në vet faqet zyrtare të komunave në rrjete sociale si Facebook.

Një gabim të tillë duket se e bëri kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili përmes një postimi në Facebook shkroi se ka ndërruar jetë një gjilanas nga coronavirusi, duke publikuar kështu inicialet gabim. Postimi i Hazirit, u fshi brenda pak minutash, ndërsa IKSHPK njoftoi më vonë se kush ishte viktima dhe Haziri vendosi postim të ri.

I pari i Gjilanit mohoi të ketë gabuar,  ai për Telegrafin tha se janë dy mbiemra për atë familje.

“Nuk kam gabuar se mbiemri Shaqiri/Ismajli përdoret për atë familje dhe janë vëllezër. Njëri është Shaqiri dhe tjetri Ismajli”, deklaroi Haziri.

Kurse, kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka të dielën gaboi numrin e personave të infektuar. Fillimisht ai shkroi se sipas raportit që kanë marrë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, numri i personave të infektuar me COVID-19 është 14. Një orë më vonë, i pari Prizrenit ndryshoi statusin e tij në Facebook, duke shkruar se numri i të prekurve nga virusi është 16, të njëjtën gjë e konfirmoi edhe IKSHPK.

Për gjatë kësaj kohë, IKSHPK informon komunat lidhur me numrin e personave të prekur me COVID-19, e më pas publikon komunikatën.

Megjithatë, gjatë kësaj kohe pati edhe ankesa drejtuar IKSHPK-së. Komuna e Fushë-Kosovës, para disa javësh kritikoi IKSHPK-në, se nuk po publikon të dhëna të sakta, kjo ndodhi pas lajmit që në Fushë-Kosovë janë konfirmuar 3 raste pozitiv me COVID-19. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Lul Raka:  A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

Lul Raka: A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve