Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

19.01.2020 16:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Të dhënat nga platforma “Financa të hapura” në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, tregojnë se mbi 2 milionë euro i kanë kushtuar shtetit gabimet gjyqësore, pasi qytetarët që kanë qenë të pakënaqur me vendimet e gjykatave të vendit, i janë drejtuar Gjykatës për të drejtat e njeriut në Strasburg.

Sipas statistikave të Byrosë për përfaqësimin e Maqedonisë së Veriut para Gjykatës në Strasburg, kjo gjykatë ka sjellë 153 vendime kundër shtetit, ku 108 prej tyre kanë të bëjnë me gjykime të stërzgjatura, përkatësisht mossjelljen e vendimeve nga gjykatat në afat të arsyeshëm.

Të dhënat tregojnë se për shkak të zvarritjeve të rasteve gjyqësore civile, administrative si dhe praktikat e pamjaftueshme të zbatimit civil, kanë rezultuar në shkeljen e të drejtave të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, të cilët më pas drejtësi kanë kërkuar në Gjykatën e Strasburgut.

Ish-gjykatësi, Bashkim Selmani, thotë për Radion Evropa e Lirë se zvarritja e proceseve gjyqësore po e bën jofunksional sistemin gjyqësor.

“Mbi 84 mijë lëndë në Republikën e Maqedonisë së Veriut mbeten të bllokuara në sirtarët e sistemit të drejtësisë, i cili është i korruptuar dhe pjesa tjetër, mbi një e dyta e lëndëve janë vjetërsuar në mënyrë të paarsyeshme”, thotë Selmani.

Ndërkaq, avokati Zvonko Davitkoviq, thotë se Gjykata e Strasburgut ka nxjerrë në pah shumë arsye se pse qytetarët e Maqedonisë së Veriut, e kanë të vështirë të realizojnë të drejtat e tyre.

“Madje as shkronja ‘r’ nga reformat nuk është bërë në sistemin e gjyqësisë në Maqedoninë e Veriut. Ne e kemi edhe në raportin e Pribesë, ku qartë janë fokusuar të gjitha problemet në sistemin e drejtësisë, madje janë dhënë shumë rekomandime edhe në raportin e Këshillit të Evropës. Kështu që, vetëm konfirmohen kritikat për dobësitë e shumta në sistemin tonë të drejtësisë, duke filluar nga qasja selektive, standardet e dyfishta, proceset e stërzgjatura si dhe paraburgimi si dënim, që shfrytëzohet për qëllime politike”, thotë Daitkoviq.

Por, ish-gjykatësi, Bashkim Selmani thotë se numri i ankesave në Gjykatën në Strasburg do të ishte më i lartë, por zvarritja e proceseve gjyqësore, ka pamundësuar që qytetarët e vendit t’i drejtohen këtij organi, pasi që pa një vendim të plotfuqishëm, ata nuk mund t’i drejtohen Gjykatës për të drejtat e njeriut.

“Qytetarët e Maqedonisë së Veriut, fillimisht e kanë patjetër të shfrytëzojnë të gjitha mjetet juridike nga shkalla e dytë, nga shkalla e tretë dhe pastaj t’i drejtohen Gjykatës në Strasburg. Kjo është një vështirësi sepse nuk u jepet e drejta qytetarëve të kërkojnë drejtësi në Strasburg pa u mbyllur çështja këtu, e këtu procesi gjyqësor di të zgjatë deri në dhjetë vjet”, thotë Selmani.

Përveç ankesave për të drejtën e gjykimit në kohë të arsyeshme në Gjykatën në Strasburg, qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë ankuar edhe për stërzgjatjen e masës së paraburgimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hyseni i kërkon ambasadorit Rohde mbështetjen e mëtejme gjermane për dialogun

Hyseni i kërkon ambasadorit Rohde mbështetjen e mëtejme gjermane për dialogun