Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

19.01.2020 16:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Të dhënat nga platforma “Financa të hapura” në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, tregojnë se mbi 2 milionë euro i kanë kushtuar shtetit gabimet gjyqësore, pasi qytetarët që kanë qenë të pakënaqur me vendimet e gjykatave të vendit, i janë drejtuar Gjykatës për të drejtat e njeriut në Strasburg.

Sipas statistikave të Byrosë për përfaqësimin e Maqedonisë së Veriut para Gjykatës në Strasburg, kjo gjykatë ka sjellë 153 vendime kundër shtetit, ku 108 prej tyre kanë të bëjnë me gjykime të stërzgjatura, përkatësisht mossjelljen e vendimeve nga gjykatat në afat të arsyeshëm.

Të dhënat tregojnë se për shkak të zvarritjeve të rasteve gjyqësore civile, administrative si dhe praktikat e pamjaftueshme të zbatimit civil, kanë rezultuar në shkeljen e të drejtave të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, të cilët më pas drejtësi kanë kërkuar në Gjykatën e Strasburgut.

Ish-gjykatësi, Bashkim Selmani, thotë për Radion Evropa e Lirë se zvarritja e proceseve gjyqësore po e bën jofunksional sistemin gjyqësor.

“Mbi 84 mijë lëndë në Republikën e Maqedonisë së Veriut mbeten të bllokuara në sirtarët e sistemit të drejtësisë, i cili është i korruptuar dhe pjesa tjetër, mbi një e dyta e lëndëve janë vjetërsuar në mënyrë të paarsyeshme”, thotë Selmani.

Ndërkaq, avokati Zvonko Davitkoviq, thotë se Gjykata e Strasburgut ka nxjerrë në pah shumë arsye se pse qytetarët e Maqedonisë së Veriut, e kanë të vështirë të realizojnë të drejtat e tyre.

“Madje as shkronja ‘r’ nga reformat nuk është bërë në sistemin e gjyqësisë në Maqedoninë e Veriut. Ne e kemi edhe në raportin e Pribesë, ku qartë janë fokusuar të gjitha problemet në sistemin e drejtësisë, madje janë dhënë shumë rekomandime edhe në raportin e Këshillit të Evropës. Kështu që, vetëm konfirmohen kritikat për dobësitë e shumta në sistemin tonë të drejtësisë, duke filluar nga qasja selektive, standardet e dyfishta, proceset e stërzgjatura si dhe paraburgimi si dënim, që shfrytëzohet për qëllime politike”, thotë Daitkoviq.

Por, ish-gjykatësi, Bashkim Selmani thotë se numri i ankesave në Gjykatën në Strasburg do të ishte më i lartë, por zvarritja e proceseve gjyqësore, ka pamundësuar që qytetarët e vendit t’i drejtohen këtij organi, pasi që pa një vendim të plotfuqishëm, ata nuk mund t’i drejtohen Gjykatës për të drejtat e njeriut.

“Qytetarët e Maqedonisë së Veriut, fillimisht e kanë patjetër të shfrytëzojnë të gjitha mjetet juridike nga shkalla e dytë, nga shkalla e tretë dhe pastaj t’i drejtohen Gjykatës në Strasburg. Kjo është një vështirësi sepse nuk u jepet e drejta qytetarëve të kërkojnë drejtësi në Strasburg pa u mbyllur çështja këtu, e këtu procesi gjyqësor di të zgjatë deri në dhjetë vjet”, thotë Selmani.

Përveç ankesave për të drejtën e gjykimit në kohë të arsyeshme në Gjykatën në Strasburg, qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë ankuar edhe për stërzgjatjen e masës së paraburgimit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vetaksident në Prishtinë

Vetaksident në Prishtinë

Haradinaj: Nëse hiqet taksa, do të ketë qytetarë që do t’ua nxijnë jetën (VIDEO)

Haradinaj: Nëse hiqet taksa, do të ketë qytetarë që do t’ua nxijnë jetën (VIDEO)

Haradinaj: Kurti nuk e di se çfarë është shteti

Haradinaj: Kurti nuk e di se çfarë është shteti

Zyrtari i VV’së në Tiranë: Rama me minishengenin ka plan të rrethohet Kosova e më pas të dorëzohet

Zyrtari i VV’së në Tiranë: Rama me minishengenin ka plan të rrethohet Kosova e më pas të dorëzohet

Përplasje të ashpra mes kandidatëve të LDK-LVV-PDK

Përplasje të ashpra mes kandidatëve të LDK-LVV-PDK

Shkaku i Daçiqit po ftohen raportet mes Beogradit dhe Pekinit

Shkaku i Daçiqit po ftohen raportet mes Beogradit dhe Pekinit

Cakaj për njohjen nga Xhamajka

Cakaj për njohjen nga Xhamajka

Ja çka thotë Tërmkolli për Albin Kurtin

Ja çka thotë Tërmkolli për Albin Kurtin

Haki Abazi: Kurti nuk ka thënë se nuk është në dijeni për marrëveshjen por për detajet

Haki Abazi: Kurti nuk ka thënë se nuk është në dijeni për marrëveshjen por për detajet

Qëndrimi në dialog i Grenellit, dëshmi se SHBA-të duan me çdo kusht marrëveshje Kosovë-Serbi

Qëndrimi në dialog i Grenellit, dëshmi se SHBA-të duan me çdo kusht marrëveshje Kosovë-Serbi

Glauk Konjufca: Thank you Jamaica

Glauk Konjufca: Thank you Jamaica

Kastrati kallëzim penal ndaj zyrtarit të MASHT-it, Alush Istogu

Kastrati kallëzim penal ndaj zyrtarit të MASHT-it, Alush Istogu

Në fund të majit, qeveria procedon ligjin e ri për konfiskim të pasurisë së pajustifikueshme

Në fund të majit, qeveria procedon ligjin e ri për konfiskim të pasurisë së pajustifikueshme

Kosova njihet edhe nga Xhamajka

Kosova njihet edhe nga Xhamajka

Xhavit Rexhaj emërohet zëvendësministër i MASHTI-it

Xhavit Rexhaj emërohet zëvendësministër i MASHTI-it

Hamza flet për rolin e PDK-së në opozitë: Do të jemi kritikues por jo pa argumente e alternativë

Hamza flet për rolin e PDK-së në opozitë: Do të jemi kritikues por jo pa argumente e alternativë