Futbollistët pa lëvizur në fushë, 15 minutat e protestës së pazakontë në Bundesliga

29.02.2020 22:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Futbollistët pa lëvizur në fushë, 15 minutat e protestës së pazakontë në Bundesliga

Bundesliga gjermane dhuroi këtë fundjavë gola emocionues dhe ndeshje plot adrenalinë, por shtoi në kronikat e saj edhe dicka që nuk e kishte treguar kurrë më parë, një protestë unike nga ana e lojtarëve në ndeshjen mes Hofenhajmit dhe bajernit të Mynihut.

Tifozët miq ofenduan në kor dhe nxorën disa parulla fyese ndaj biznesmenit Ditmar hop, aksioneri kryesor i ekipit vendas, dhe pas ndërhyrjeve të arbitrit që ndali dy herë lojën, dy ekipet iu drejtuan dhomave të zhveshjes.
Tifozët e Bajernit nuk e tërhoqën parullën as pas ndërhyerjes së trajnerit Flik dhe presidentit, dhe pas konsultimeve, futbollistë u rikthyen por bënë në fushë diçka të pamendueshme. kur shifrat ishin 0-6 për ekipin mik, për thuajse çerek orë si lojtarët e hofenhajm ashtu dhe bajern, kaluan topin mes tyre pa asnjë rivalitet, si protestë ndaj ofendimeve dhe racizmit.

Në fundin e ndeshjes Hop u shoqërua nga të gjithë për një ovacion nga tifozët që e mbështesnin. Ditmar Hop është një personazh që kritikohet nga tifozët e shumë klubeve, pasi presidenca e tij përfaqëson një përjashtim nga rregulli i 50+1, norma që vendos kuotën e mazhorancës së aksioneve në një klub në Bundesliga për tifozët dhe jo për një subjekt të vetëm./tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Talenti i Ajaksit zgjohet nga koma pas 2 vitesh dhe 9 muajsh, babai: Nuk na njeh

Talenti i Ajaksit zgjohet nga koma pas 2 vitesh dhe 9 muajsh, babai: Nuk na njeh

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare