OSBE vazhdon fushatën për vetëdijesimin e publikut rreth sigurisë së gazetarëve në Kosovë

25.06.2018 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OSBE vazhdon fushatën për vetëdijesimin e publikut rreth sigurisë së gazetarëve në Kosovë

Misioni i OSBE-së në Kosovë po vazhdon fushatën e vet për vetëdijesimin e publikut rreth sigurisë së gazetarëve, me billborde dhe murale me gazetarë të shquar, të vendosura në mbarë Kosovën.

E nisur në 2017 me spote televizive, fushata adreson sfidat e vazhdueshme me të cilat përballen gazetarët gjatë punës së tyre dhe ndikimin e këtyre sfidave në punën e tyre. Për më tepër, fushata thekson rëndësinë e gjetjes së autorëve të çdo forme kërcënimi ose sulmi ndaj gazetarëve, në mënyrë që sulmet e tilla të parandalohen në të ardhmen.

“Gazetarët janë të ekspozuar ndaj rreziqeve specifike të frikësimit, kërcënimeve apo sulmeve fizike për shkak të punës së tyre”, tha Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu.

“Në vitin 2017 janë raportuar gjithsej 28 kërcënime ose sulme fizike ndaj gazetarëve. Është e rëndësishme që secili pjesëtar i shoqërisë të kuptojë nevojën për të mbrojtur gazetarët dhe për të kontribuar për një mjedis që respekton lirinë e fjalës dhe lirinë e medias “, tha Braathu.

Billbordet dhe muralet, në shqip dhe serbisht, do të jenë të vendosura nga qershori deri në nëntor 2018.

Si pjesë e kësaj fushate, Misioni po organizon edhe debate televizive mbi sigurinë e gazetarëve dhe tema të ngjashme. Më 22 qershor do ta organizoj një konferencë me përfaqësuesit e institucioneve të sundimit të ligjit, mediat dhe shoqërinë civile mbi standardet ligjore për mbrojtjen e gazetarëve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nis së zbatuari vala e parë e sanksioneve amerikane në Iran

Nis së zbatuari vala e parë e sanksioneve amerikane në Iran

Statuti i AKS-së shkon në Bruksel, Qeveria e painformuar me përmbajtjen e tij

Statuti i AKS-së shkon në Bruksel, Qeveria e painformuar me përmbajtjen e tij

Paralajmërimi i kryetarit të Bujanocit për presidentin Thaçi: Nëse në shkëmbim nuk përfshihet krejt Lugina, do të ketë pasoja të rë

Paralajmërimi i kryetarit të Bujanocit për presidentin Thaçi: Nëse në shkëmbim nuk përfshihet krejt Lugina, do të ketë pasoja të rë

Zyrtari i Komunës ‘gërvish’ me thikë policin

Zyrtari i Komunës ‘gërvish’ me thikë policin

I akuzuari për terrorizëm: Në Siri shkova për çështje humanitare

I akuzuari për terrorizëm: Në Siri shkova për çështje humanitare

Podujevë, rrahet punëtori i KEDS-it

Podujevë, rrahet punëtori i KEDS-it

Mungesa e konsensusit rrezikon dialogun me Serbinë, thotë Haziri

Mungesa e konsensusit rrezikon dialogun me Serbinë, thotë Haziri

Indonezi: Fillon evakuimi i turistëve pas tërmetit

Indonezi: Fillon evakuimi i turistëve pas tërmetit

Përkujtohet Asllan Morina – “Plaku i maleve”

Përkujtohet Asllan Morina – “Plaku i maleve”

Mbahet edicioni i pestë i “Promenadë mërgimtare”

Mbahet edicioni i pestë i “Promenadë mërgimtare”

Hashim Thaçi me dy qëndrime për kufirin

Hashim Thaçi me dy qëndrime për kufirin

Franca ka nevojë për 130 mijë punëtorë për restorante dhe hotele

Franca ka nevojë për 130 mijë punëtorë për restorante dhe hotele

PSD nesër nis mbledhjen e nënshkrimeve për seancë të jashtëzakonshme

PSD nesër nis mbledhjen e nënshkrimeve për seancë të jashtëzakonshme

Pacolli: Idetë për korrigjim kufijsh janë retorikë dhe lojëra politike

Pacolli: Idetë për korrigjim kufijsh janë retorikë dhe lojëra politike

Partitë shqiptare në Maqedoni kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Partitë shqiptare në Maqedoni kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

SHBA mohon të ketë pasur rol në shpërthimet e Venezuelës

SHBA mohon të ketë pasur rol në shpërthimet e Venezuelës