Furrtarëve tu ofrohet rryma me çmim 50% më të lirë

12.12.2018 09:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Furrtarëve tu ofrohet rryma me çmim 50% më të lirë

Kryetari i Bordit të Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK), Skënder Krasniqin në një intervistë për Telegrafin ka kërkuar që të ulen çmimet e energjisë elektrike për furrtarët.

Sipas tij, nëse furrtarëve u ofrohet çmimi i lirë ata mund të ofrojë edhe çmime më të ulëta të bukës.

Krasniqi ka përmendur si rast Shqipërinë, ku ofrohet çmime për 50 për qind më të lira sesa të amvisërive.

“Një pjesë e madhe e importit të miellit ka ardhur nga Serbia, por që nuk ka qenë pengesë deri më tani. Me vendosjen e taksës 100 për qind, kemi kërkuar nga Qeveria e Kosovës që t’i subvencionoj këto biznese që lëndën e parë e marrin nga Serbia, sepse i duhet kohë deri sa të krijojnë tregje të reja. Shteti duhet t’iu ndihmojë bizneseve që të sjellin produkte me kosto që mos t’i rrisin çmimet. Një nga kërkesat e tyre është edhe ulja e energjisë elektrike për 50 për qind. I kemi kërkuar ZRRE-së dhe qeverisë që të ulët çmimi i rrymës 50 për qind më lirë se qytetarët sikurse në Shqipëri”, tha Krasniqi.

Ndryshe, furrtarët kanë ngritur çmimet e produkteve të tyre pas vendosjes së taksës prej 100 për qind më 21 nëntor nga Qeveria e Kosovës për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm