Fundi i lojërave të fatit – ATK menjëherë revokoi licencat për të gjitha subjektet

10.05.2019 13:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fundi i lojërave të fatit – ATK menjëherë revokoi licencat për të gjitha subjektet

Edhe zyrtarisht sot ka hyrë në fuqi Ligji për Ndalimin e Lojërave të Fatit.

Kjo pasi që kanë kaluar 15 ditë që kur i njëjti është publikuar në Gazetën Zyrtare të Republikës së Kosovës, shkruan lajmi.net.

Nga sot, ashtu siç e parasheh ligji, asnjë subjekt i lojërave të fatit nuk mund të operojë në Kosovë.

Përjashtim bën Lotaria e Kosovës, e cila do të funksionojë rregullisht.
E institucioni përgjegjës për mbylljen e këtyre lokaleve, Administrata Tatimore e Kosovës është treguar mjaftë e shpejtë në revokimin e licencave për subjektet e lojërave të fatit.

Zëdhënësja e ATK-së, Valentina Bytyqi-Rama në një përgjigje për lajmi.net ka treguar se të gjitha subjekteve të lojërave të fatit u janë revokuar licencat.

Ajo ka bërë të ditur se numri i subjekteve të cilave u janë revokuar licencat është 46, ndërkaq që katër prej tyre marrin sot licencat për revokim.

“Revokimi i licencave ju është bërë të gjitha subjekteve të lojërave të fatit, që në total janë 46, mirëpo prej këtyre 46 subjekteve kanë mbet edhe 4 subjekte që pritet sot gjatë ditës t’i marrin licencat për revokim”, ka bërë të ditur Valentina Bytyqi-Rama.

Ligji i ri për ndalimin e lojërave të fatit u hartua pas dy incidenteve tragjike nëpër kazino, ku të vrarë mbetën dy persona.

Nga njohës të çështjeve ekonomike, është paralajmëruar se ky vendim mund të ketë edhe efekte anësore.

Sipas tyre, me vendimin në fjalë do të mbesin pa punë rreth 4 mijë persona. /

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy policë rrehen keq me dy qytetarë në mes të Ferizajt, pamje të rënda

Dy policë rrehen keq me dy qytetarë në mes të Ferizajt, pamje të rënda

Limaj: Në Washington apo Bruksel, Kosova shkon për marrëveshjen përfundimtare për njohje reciproke

Limaj: Në Washington apo Bruksel, Kosova shkon për marrëveshjen përfundimtare për njohje reciproke

Ndalohen tubimet me më shumë se 10 personave në Francë

Ndalohen tubimet me më shumë se 10 personave në Francë

Bajrami pas dështimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike: Do të kërkoj prapë votën e deputetëve

Bajrami pas dështimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike: Do të kërkoj prapë votën e deputetëve

Kuvendi ratifikon dy marrëveshje ndërkombëtare në vlerë rreth 150 milionë euro

Kuvendi ratifikon dy marrëveshje ndërkombëtare në vlerë rreth 150 milionë euro

Dështon për herë të dytë votimi i Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Dështon për herë të dytë votimi i Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Partitë politike përkrahin projekt-marrëveshjen me ANZh-në në vlerë prej 46 milionë euro

Partitë politike përkrahin projekt-marrëveshjen me ANZh-në në vlerë prej 46 milionë euro

Kosova merr kredi në vlerë prej 35 milionë euro nga BZhKE

Kosova merr kredi në vlerë prej 35 milionë euro nga BZhKE

Për mosrespektim të Ligjit antiCovid mund të dënoheni nga 35 deri në 500 euro

Për mosrespektim të Ligjit antiCovid mund të dënoheni nga 35 deri në 500 euro

Rotarianët gjilanas vendosin shporta për mbeturina në një pjesë të qytetit të Gjilanit

Rotarianët gjilanas vendosin shporta për mbeturina në një pjesë të qytetit të Gjilanit

Punëtorët e KEK-ut kërkojnë nga deputetët të votojnë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike

Punëtorët e KEK-ut kërkojnë nga deputetët të votojnë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike

​Haradinaj: SHBA e vetmja garancë në arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi

​Haradinaj: SHBA e vetmja garancë në arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi

Qeveria heq kufizimet kohore për fluturimet nga ANP “Adem Jashari”

Qeveria heq kufizimet kohore për fluturimet nga ANP “Adem Jashari”

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Karaçevë

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Karaçevë

Mustafa mirëpret takimin në Washington: Kosova nuk e ka humbur asnjëherë besimin në ShBA-në

Mustafa mirëpret takimin në Washington: Kosova nuk e ka humbur asnjëherë besimin në ShBA-në

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është