Fundi i lojërave të fatit – ATK menjëherë revokoi licencat për të gjitha subjektet

10.05.2019 13:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fundi i lojërave të fatit – ATK menjëherë revokoi licencat për të gjitha subjektet

Edhe zyrtarisht sot ka hyrë në fuqi Ligji për Ndalimin e Lojërave të Fatit.

Kjo pasi që kanë kaluar 15 ditë që kur i njëjti është publikuar në Gazetën Zyrtare të Republikës së Kosovës, shkruan lajmi.net.

Nga sot, ashtu siç e parasheh ligji, asnjë subjekt i lojërave të fatit nuk mund të operojë në Kosovë.

Përjashtim bën Lotaria e Kosovës, e cila do të funksionojë rregullisht.
E institucioni përgjegjës për mbylljen e këtyre lokaleve, Administrata Tatimore e Kosovës është treguar mjaftë e shpejtë në revokimin e licencave për subjektet e lojërave të fatit.

Zëdhënësja e ATK-së, Valentina Bytyqi-Rama në një përgjigje për lajmi.net ka treguar se të gjitha subjekteve të lojërave të fatit u janë revokuar licencat.

Ajo ka bërë të ditur se numri i subjekteve të cilave u janë revokuar licencat është 46, ndërkaq që katër prej tyre marrin sot licencat për revokim.

“Revokimi i licencave ju është bërë të gjitha subjekteve të lojërave të fatit, që në total janë 46, mirëpo prej këtyre 46 subjekteve kanë mbet edhe 4 subjekte që pritet sot gjatë ditës t’i marrin licencat për revokim”, ka bërë të ditur Valentina Bytyqi-Rama.

Ligji i ri për ndalimin e lojërave të fatit u hartua pas dy incidenteve tragjike nëpër kazino, ku të vrarë mbetën dy persona.

Nga njohës të çështjeve ekonomike, është paralajmëruar se ky vendim mund të ketë edhe efekte anësore.

Sipas tyre, me vendimin në fjalë do të mbesin pa punë rreth 4 mijë persona. /

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tahiri: Pacolli s’e ka kontrollin në AKR, nesër ndryshon fati i saj dhe i imi

Tahiri: Pacolli s’e ka kontrollin në AKR, nesër ndryshon fati i saj dhe i imi

E quajti të “poshtër” studenten që lajmëroi ngacmimin seksual, s’ka asnjë pasojë për prokurorin Maqedonci

E quajti të “poshtër” studenten që lajmëroi ngacmimin seksual, s’ka asnjë pasojë për prokurorin Maqedonci

Zyra e BE-së përkrah shoqërinë civile në kundërshtimin e projektligjit për financim të partive

Zyra e BE-së përkrah shoqërinë civile në kundërshtimin e projektligjit për financim të partive

Çfarë po ndodhë me Angela Merkelin, momenti kur i dridhet trupi në takim

Çfarë po ndodhë me Angela Merkelin, momenti kur i dridhet trupi në takim

Një muaj paraburgim për burrin që tentoi ta vrasë partnerën e tij

Një muaj paraburgim për burrin që tentoi ta vrasë partnerën e tij

Haradinaj: Po afrohet dita kur do të marrim lajmin për vizat, taksa nuk është e ndërlidhur

Haradinaj: Po afrohet dita kur do të marrim lajmin për vizat, taksa nuk është e ndërlidhur

Bëhet e ditur ku ndodhi saktësisht incidenti në fluturimin Prishtinë -Bazel

Bëhet e ditur ku ndodhi saktësisht incidenti në fluturimin Prishtinë -Bazel

Shteti jep para për veriun e Mitrovicës pa e ditur se çka u bë me to

Shteti jep para për veriun e Mitrovicës pa e ditur se çka u bë me to

Miratohet vendimi për emërimin e bordeve të kompanive rajonale të ujësjellësit

Miratohet vendimi për emërimin e bordeve të kompanive rajonale të ujësjellësit

“Në Kosovë sundon krimi, duket se krejt shoqëria është ndërtuar mbi korrupsionin”

“Në Kosovë sundon krimi, duket se krejt shoqëria është ndërtuar mbi korrupsionin”

Tahiri: Presidenti Trump konfirmoi hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Ekstradimit

Tahiri: Presidenti Trump konfirmoi hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Ekstradimit

Shkupi druan nga pengesat e Athinës në procesin integrues

Shkupi druan nga pengesat e Athinës në procesin integrues

Konkluzat e Këshillit të Ministrave, Haradinaj thekson pikën që ka të bëjë me vizat

Konkluzat e Këshillit të Ministrave, Haradinaj thekson pikën që ka të bëjë me vizat

BE-ja diskuton për zgjerim, Kosovës i kërkohet heqja e taksës

BE-ja diskuton për zgjerim, Kosovës i kërkohet heqja e taksës

Policia në 24 orëshin e fundit ka shqiptuar 1 mijë e 38 tiketa trafiku

Policia në 24 orëshin e fundit ka shqiptuar 1 mijë e 38 tiketa trafiku

Miliona euro të humbura nga mosrespektimi i orarit të punës në sektorin publik

Miliona euro të humbura nga mosrespektimi i orarit të punës në sektorin publik