“FSK bëhet ushtri në vjeshtë, emri i ndërrohet më vonë”

03.07.2018 20:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“FSK bëhet ushtri në vjeshtë, emri i ndërrohet më vonë”

Zëvendësministri i Ministrisë së FSK-së, Burim Ramadani ka thënë se janë duke u përgatitur që gjatë vjeshtës përmes ndryshimeve ligjore ta bëjnë FSK-në ushtri, por pa ia ndërruar emrin.
Në Info Magazine të Klan Kosovës, ai ka deklaruar se edhe pas kryerjes të këtij procesi do të mundohen që ta ndryshojnë edhe kushtetutën, në mënyrë që të ndryshohet edhe emri.

Ai ka nënvizur se ky proces nuk do të jetë i ndërlidhur me negociatat mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, pasi këtë gjë nuk e kanë kërkuar asnjëherë as miqtë ndërkombëtar.

“Procesi i dialogut dhe proceset e FSK-së janë krejtësisht të ndara. Sepse FSK-ja ka procedura ushtarake që nuk mund të vendosen në nivele politike. Procesi për tranzicionin e FSK-së nuk do të ndërlidhet me procesin e dialogut, prapë po e them. Nuk ka as insistim nga faktori ndërkombëtar që këto procese të ndërthuren”, ka treguar ai.

“Qëllimi i institucioneve është që tranzicioni të ndodhë përmes ndryshimeve kushtetuese, sepse kjo na e mundëson që FSK-së t’ia ndryshojmë emrin. Ne vazhdojmë të synojmë që kurdo që është e mundur ta ndryshojmë kushtetutën për këtë arsye. Por kjo nuk e bllokon mundësinë që mandati i ri i FSK-së të jetë përmes ndryshimeve ligjore. Me ligj e ndryshojmë mandatin, por jo emrin. Kjo do të ndodhë në sesionin vjeshtor”.

“Besoj se të gjithë e kanë kuptuar që ndryshimet kushtetuese tash për tash janë të pamundura, për shkak të pozicionit të Serbisë”.
“Raportet tona me NATO është e rëndësishme të thellohen. Ne jemi të interesuar që të vazhdojmë të punojmë së bashku”.

“Secili institucion me mandat mbrojtës merr përgjegjësi, detyra dhe obligime shtesë. Ne kemi një plan dhjetëvjeçar, të koordinuar në detaje me NATO. Përmes tij FSK do ta aftësohet në mbrojtje të vendit. Do t’i kemi 5 mijë trupa aktive dhe 3 mijë rezervë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“FSK bëhet ushtri në vjeshtë, emri i ndërrohet më vonë”

“FSK bëhet ushtri në vjeshtë, emri i ndërrohet më vonë”

Hilmi Mehmeti flet pas shkarkimit nga pozita e kryeshefit të IPK-së

Hilmi Mehmeti flet pas shkarkimit nga pozita e kryeshefit të IPK-së

Ministri i Brendshëm shkarkon Kryeshefin e suspenduar të IPK-së, Hilmi Mehmeti

Ministri i Brendshëm shkarkon Kryeshefin e suspenduar të IPK-së, Hilmi Mehmeti

Veseli kërkon mbështetjen e Holandës për liberalizimin e vizave

Veseli kërkon mbështetjen e Holandës për liberalizimin e vizave

Ramadani: Presim kthimin e pjesëtarëve serbë të FSK-së, ndryshe i zëvendësojmë me të tjerë

Ramadani: Presim kthimin e pjesëtarëve serbë të FSK-së, ndryshe i zëvendësojmë me të tjerë

Prokuroria kërkon rigjykim për plagosjen e katërfishtë në Pejë

Prokuroria kërkon rigjykim për plagosjen e katërfishtë në Pejë

Kryetari i Ferizajt regjistron pronën bashkë me bashkëshorten

Kryetari i Ferizajt regjistron pronën bashkë me bashkëshorten

Tahiri: Përmes mbështetjes së Mbretërisë së Bashkuar, do të fuqizojmë sundimin e ligjit

Tahiri: Përmes mbështetjes së Mbretërisë së Bashkuar, do të fuqizojmë sundimin e ligjit

Dënimi i kryepeshkopit australian

Dënimi i kryepeshkopit australian

I akuzuari për 13 kg drogë del para gjykatës

I akuzuari për 13 kg drogë del para gjykatës

Lluka: Vushtrria do të jetë pjesë e projekteve zhvillimore

Lluka: Vushtrria do të jetë pjesë e projekteve zhvillimore

Dogana kalon 500 milion euro të hyra doganore në gjashtë mujorin e parë të vitit

Dogana kalon 500 milion euro të hyra doganore në gjashtë mujorin e parë të vitit

Policia largon 86 lëmoshëkërkues nga rrugët e Kosovës, shumica nga Shqipëria

Policia largon 86 lëmoshëkërkues nga rrugët e Kosovës, shumica nga Shqipëria

BQK: Ekonomia e Kosovës gjatë vitit 2018 pritet të rritet 4.2%

BQK: Ekonomia e Kosovës gjatë vitit 2018 pritet të rritet 4.2%

SHBA synon reduktimin në zero të të ardhurave të Iranit nga nafta

SHBA synon reduktimin në zero të të ardhurave të Iranit nga nafta

Procesi i stërzgjatur gjyqësor për dhunën në Kuvend 

Procesi i stërzgjatur gjyqësor për dhunën në Kuvend