Fshati italian vendosi ndalesa në hyrje, kërkon pesë euro nga secili vizitor (Foto)

27.11.2018 20:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fshati italian vendosi ndalesa në hyrje, kërkon pesë euro nga secili vizitor (Foto)

Për të hyrë në fshati historik që ndodhet në bregun e Adriatikut, të gjithë turistët duhet të kalojnë nëpër ndalesat rrotulluese, pasi të kenë paguar nga pesë euro.

Kritikët janë shprehur të shqetësuar dhe thonë se kjo e humbë shpirtin e festave të fund vitit, pasi hyrja dhe shëtitja brenda duhet të jetë falas, transmeton Telegrafi.

Njëjtë nuk mendon edhe Domenico Vitto,  kryetari i Polignano a Mare që thotë se vendosja e ndalesave është për të mbajtur rend, nëpër hyrjet e zonave më të frekuentuara.

Ndalesat për të hyrë në fshat

Për të shmangur në të njëjtën kohë, kolonat dhe shtypjet e turistëve që kanë ndodhur gjatë viteve të kaluara. “Ndalesat do të vendoseshin edhe sikur të mos kërkohej ndonjë pagesë për hyrje, pasi janë për çështje sigurie” ka thënë Vitto.

Në mënyrë që gjithçka të shkojë në rregull, është kërkuar edhe bashkëpunim më i madh me policinë e Barit, nën mbikëqyrjen e së cilit është fshati turistik.

Bazuar në përvojat  kaluara, vetëm gjatë vitit të kaluar janë lënduar 1,500 turistë, gjatë stampedos që është krijuar derisa po i shikonin fishekzjarrët dhe jo gjithçka ka shkuar si duhet.

Polignano a Mare

Gjatë fundjavës që e lamë pas, më se 12 mijë turistë kanë hyrë në këtë fshat që është ndërtuar që prej kohës së sundimit grek. Detyrimi që secili jo banor i fshatit, që është mbi gjashtëvjeçar të kryejë pagesën, ka bërë që të arkëtohen 60,000 euro.

Me këto para, pritet që të kryhen rregullime të ndryshme dhe rregullime shtesë gjatë vitit që vjen. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Werder Bremen e eliminon Borussia Dortmundin në ndeshjen që solli gjashtë gola  dhe u vendos me penallti – Rashica shënoi golin e parë

Werder Bremen e eliminon Borussia Dortmundin në ndeshjen që solli gjashtë gola dhe u vendos me penallti – Rashica shënoi golin e parë

Facebook Messenger ju jep 10 minuta kohë për të fshirë mesazhet e dërguara

Facebook Messenger ju jep 10 minuta kohë për të fshirë mesazhet e dërguara

Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Emile Heskey: Salah mund të largohet nëse klubi nuk e fiton titullin

Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Emile Heskey: Salah mund të largohet nëse klubi nuk e fiton titullin

Bale: Nuk ka folur me Zidanen që nga finalja, nuk mund të them se ishim shokë të mirë

Bale: Nuk ka folur me Zidanen që nga finalja, nuk mund të them se ishim shokë të mirë

SHBA i thotë Evropës: Kujdes nga Huawei

SHBA i thotë Evropës: Kujdes nga Huawei

Man City, PSG, Real Madrid – 100 klubet më të pasura në botë, duke llogaritur lojtarët, asetet, përfitimet, paratë në bankë dhe pasuritë e pronarëve

Man City, PSG, Real Madrid – 100 klubet më të pasura në botë, duke llogaritur lojtarët, asetet, përfitimet, paratë në bankë dhe pasuritë e pronarëve

Pastat e dhëmbëve, mund të shkaktojnë kancer

Pastat e dhëmbëve, mund të shkaktojnë kancer

Për 17 vite martesë 10 fëmijë, njihuni me çiftin britanik që planifikojnë të zgjerojnë edhe më shumë familjen (Foto)

Për 17 vite martesë 10 fëmijë, njihuni me çiftin britanik që planifikojnë të zgjerojnë edhe më shumë familjen (Foto)

Milani ka marrëveshje me dy mesfushorë për në verë, Saint-Maximin dhe Herrera dyshja e re kuqezi

Milani ka marrëveshje me dy mesfushorë për në verë, Saint-Maximin dhe Herrera dyshja e re kuqezi

Cigarja elektronike i merr jetën një 25 vjeçari

Cigarja elektronike i merr jetën një 25 vjeçari

Kanë nisur përpjekjet për nxjerrjen e trupit nga rrënojat e aeroplanit që e bartte Emiliano Salan

Kanë nisur përpjekjet për nxjerrjen e trupit nga rrënojat e aeroplanit që e bartte Emiliano Salan

Zyrtare: Lionel Messi mban stërvitjen, ftohet nga Valverde për El Clasico

Zyrtare: Lionel Messi mban stërvitjen, ftohet nga Valverde për El Clasico

Chrome do të kujdeset për sigurinë e fjalëkalimeve tuaja

Chrome do të kujdeset për sigurinë e fjalëkalimeve tuaja

Si të mësoni a ju kanë sulmuar parazitët e zorrëve

Si të mësoni a ju kanë sulmuar parazitët e zorrëve

Interi sa shumë dështime në bankë në nëntë vite: Pas largimit të Mourinhos, kanë dështuar 11 trajnerë

Interi sa shumë dështime në bankë në nëntë vite: Pas largimit të Mourinhos, kanë dështuar 11 trajnerë

I riu planifikon të paditë prindërit në gjykatë: Më sollën në jetë pa më pyetur

I riu planifikon të paditë prindërit në gjykatë: Më sollën në jetë pa më pyetur