Franca vendos për Britaninë: 14 ditë karantinë edhe për ju, reciprocitet

23.05.2020 13:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Franca vendos për Britaninë: 14 ditë karantinë edhe për ju, reciprocitet

Autoritetet franceze kanë njoftuar se do të vendosin karantinë dyjavore për të gjithë të ardhurit nga Britania e Madhe atë ditë që Mbretëria e Bashkuar e zbaton këtë masë për vizitorët e huaj.

Megjithatë, ndryshe nga Britania, Franca do të kërkojnë nga të ardhurit që të vendosen në karantinë në mënyrë vullnetare në shtëpi. Kjo masë duket se është hakmarrje politike nga Parisi pasi Londra mori vendim për karantinë pa konsultime paraprake, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Kufijtë e jashtëm të Francës kanë qenë të mbyllur që nga pjesa e parë e prillit, përpos rasteve të veçanta. Për këtë arsye, vendimi i Francës për karantinë do t’i prekë pak njerëz dhe, duke qenë masë jo e obligueshme, do të jetë e vështirë për t’u mbikëqyrur.

Në anën tjetër, të gjithë personat që nga 8 qershori futen në Britani përmes aeroplanit, trenit apo anijes, do të jenë të detyruar ta tregojnë adresën ku do të qëndrojnë dhe aty duhet të rrinë në karantinë për 14 ditë.

Kushdo që nuk e plotëson formulanin ku kërkohet adresa do të ndëshkohet me 100 funte, ndërsa autoritetet do të bëjnë vizita të paparalajmëruara për të kontrolluar nëse të ardhurit janë duke e respektuar karantinën.

Për ata që nuk e respektojnë izolimin, gjobat mund të shkojnë deri në një mijë funte, njoftuan autoritetet britanike javën e kaluar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Franca vendos për Britaninë: 14 ditë karantinë edhe për ju, reciprocitet

Franca vendos për Britaninë: 14 ditë karantinë edhe për ju, reciprocitet

Duelojnë për sensacionin kanadez, Jonathan David, skuadrat e mëdha gjermane

Duelojnë për sensacionin kanadez, Jonathan David, skuadrat e mëdha gjermane

9 vjeçari i aksidentuar me 29 Prill në fshatin Bradash të Podujevës, ndërron jetë

9 vjeçari i aksidentuar me 29 Prill në fshatin Bradash të Podujevës, ndërron jetë

Akuza në drejtim të “Kohës Ditore” ka nisur të lëshojë Vetëvendosje

Akuza në drejtim të “Kohës Ditore” ka nisur të lëshojë Vetëvendosje

Fenerbahce e kërkon transferimin e yllit të Kosovës

Fenerbahce e kërkon transferimin e yllit të Kosovës

Bashkëshorti i ministres e ish-avokati fyejnë qytetarët, ‘Prostitutë e neveritshme’

Bashkëshorti i ministres e ish-avokati fyejnë qytetarët, ‘Prostitutë e neveritshme’

Në mesin e shekullit XX-të mjerimi i Kosovës, Der Spiegel: 6 traktorë dhe 16 shtëpi me rrymë

Në mesin e shekullit XX-të mjerimi i Kosovës, Der Spiegel: 6 traktorë dhe 16 shtëpi me rrymë

Pamjet nga momenti i tmerrshëm i përplasjes së avionit

Pamjet nga momenti i tmerrshëm i përplasjes së avionit

Opozita kërkoi takim të hënën për Reformën Zgjedhore, ndërsa salla rezervohet për të martën nga OSBE

Opozita kërkoi takim të hënën për Reformën Zgjedhore, ndërsa salla rezervohet për të martën nga OSBE

1-vjeç por ka mbi 1.3 milion ndjekës, vogëlushin që po ‘thyen’ Instagramin

1-vjeç por ka mbi 1.3 milion ndjekës, vogëlushin që po ‘thyen’ Instagramin

Vetëvendosje akuzon Lidhjen Demokratike të Kosovës se po synon presidentin Thaçi ta mbajë në krye të shtetit edhe për pesë vite

Vetëvendosje akuzon Lidhjen Demokratike të Kosovës se po synon presidentin Thaçi ta mbajë në krye të shtetit edhe për pesë vite

Është gjendur i vdekur një shtetas i huaj në Prizren

Është gjendur i vdekur një shtetas i huaj në Prizren

Franca dhe Gjermania: Jemi kundër një marrëveshjeje të shpejtë Kosovë-Serbi

Franca dhe Gjermania: Jemi kundër një marrëveshjeje të shpejtë Kosovë-Serbi

Komunat: Kërkojmë shkurtimin e fazës së dytë të masave ndaj coronavirusit

Komunat: Kërkojmë shkurtimin e fazës së dytë të masave ndaj coronavirusit

Llapjani rrah bashkëshorten

Llapjani rrah bashkëshorten

Tërnava: Nuk do të ketë falje të namazit të Bajramit nëpër xhami apo sheshe

Tërnava: Nuk do të ketë falje të namazit të Bajramit nëpër xhami apo sheshe