Franca paralajmëron Britaninë, nuk pranon shtyrje të Brexitit

10.05.2019 17:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Franca paralajmëron Britaninë, nuk pranon shtyrje të Brexitit

Franca ka thënë se nuk të pranojë shtyrje të përsëritura të Brexitit pas datës 31 tetor në kohën kur në Britani të Madhe ka bllokadë politike për marrëveshjen e negociuar nga Theresa May.

Paralajmërimi i dhënë nga zyrtar i lartë francez erdhi në kohën kur presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha se ka gjasa të arsyeshme që Brexiti të anulohet, transmeton Express.

“Nuk duhet të sharrojmë në shtyrje të përsëritura, kjo është e sigurt”, tha një këshilltar i presidentit francez të premten.

Këshilltari i tha një agjencie të lajmeve: “Porosia jonë është e qartë. Një zgjidhje duhet të bëhet deri më 31 tetor”.

Zyrtari i lartë nuk e përjashtoi kategorikisht një shtyrje tjetër dhe tha se shpreson që bisedimet mes qeverisë dhe opozitës britanike do ta sigurojnë një shumicë të dobishme për kryeministrën që ta miratojë marrëveshjen e saj përmes kuvendit.

Sidoqoftë, në Bruksel duket se po e shqyrtojnë mundësinë e qëndrimit të Britanisë së Madhe në BE. Në një intervistë për një gazetë polake, Donald Tusk tha se Britani e Madhe ende e ka derën e hapur për të qëndruar në Bashkimin Evropian.

“Nga një muaj në tjetrin, po bëhet gjithnjë më e qartë se largimi i Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja do të duket krejtësisht ndryshe nga Brexiti që është promovuar. Nuk shoh arsye për kapitullim”, tha ai.

Si shtet anëtar i BE-së, Franca e ka të drejtën e vetos për shtyrjen e Nenit 50. Më herët gjatë këtij viti, presidenti francez besohet se kishte kërkuar një shtyrje më të shkurtër, por në fund kishte vendosur të pajtohet me datën e caktuar nga shtetet tjera, shkruan “Independent”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-zyrtari amerikan: Marrëveshja Kosovë-Serbi është arritur, Kurti do ta ketë të vështirë ta ndryshojë

Ish-zyrtari amerikan: Marrëveshja Kosovë-Serbi është arritur, Kurti do ta ketë të vështirë ta ndryshojë

Koalicioni NISMA–AKR–PD, jo domosdoshmërisht pjesë e qeverisë së re, mendojnë analistët

Koalicioni NISMA–AKR–PD, jo domosdoshmërisht pjesë e qeverisë së re, mendojnë analistët

Shtatorja e re e Heroit të Kombit Agim Ramadani-KATANA!

Shtatorja e re e Heroit të Kombit Agim Ramadani-KATANA!

‘The Guardian’ zbulon vizitën e Ramës në Londër, u premton nënshtetësi të pasurve të Evropës të akuzuar për krime

‘The Guardian’ zbulon vizitën e Ramës në Londër, u premton nënshtetësi të pasurve të Evropës të akuzuar për krime

Institucionet, të pafuqishme për të parandaluar migrimin

Institucionet, të pafuqishme për të parandaluar migrimin

Formimi i sindikatave në sektorin privat, rrezikon vendet e punës

Formimi i sindikatave në sektorin privat, rrezikon vendet e punës

Grenell s’është njoftuar nga Macroni për takimin e fundit Thaçi-Vuçiq

Grenell s’është njoftuar nga Macroni për takimin e fundit Thaçi-Vuçiq

Padia ndaj Dvoranit, Presidenca: Po administrohen prova të reja, do publikojmë dhe një video

Padia ndaj Dvoranit, Presidenca: Po administrohen prova të reja, do publikojmë dhe një video

Qeveria VV-LDK synon ekip e platformë për dialogun me Serbinë, opozita s’tregon a do të përfshihet

Qeveria VV-LDK synon ekip e platformë për dialogun me Serbinë, opozita s’tregon a do të përfshihet

Gjykata Kushtetuese, Rama: Konflikti i radhës, i shkaktuar nga i njëjti burim

Gjykata Kushtetuese, Rama: Konflikti i radhës, i shkaktuar nga i njëjti burim

Avokati gjerman kosovarëve: Mos tentoni të punoni me viza turistike

Avokati gjerman kosovarëve: Mos tentoni të punoni me viza turistike

Kim Mehmeti: Albin Kurti, shansi i fundit i shqiptarëve për të ndërtuar shtet

Kim Mehmeti: Albin Kurti, shansi i fundit i shqiptarëve për të ndërtuar shtet

Aleksandar Vuçiq shtrihet në spital ushtarak pas problemeve me zemër

Aleksandar Vuçiq shtrihet në spital ushtarak pas problemeve me zemër

Historia e Remzijes, tetë ditë pa bukë në bodrumin e një shtëpie — flasin fëmijët e saj

Historia e Remzijes, tetë ditë pa bukë në bodrumin e një shtëpie — flasin fëmijët e saj

Daçiq ia rreh shpinën kryeministrit të Shqipërisë: Rama po më pëlqen më shumë se Kurti për minishengenin

Daçiq ia rreh shpinën kryeministrit të Shqipërisë: Rama po më pëlqen më shumë se Kurti për minishengenin

Kurti takon Hahnin në Bruksel, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Kurti takon Hahnin në Bruksel, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi