Franca mbështet Kosovën në fushën e zhvillimit ekonomik dhe integrimit në BE

19.04.2019 16:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Franca mbështet Kosovën në fushën e zhvillimit ekonomik dhe integrimit në BE

Ministri i Financave Bedri Hamza. priti sot në takim ambasadorin e Francës në Kosovë Didier Chabert, ku diskutuan për progresin në fushën e financave si dhe për sfidat e vendit tonë në fushën e ekonomisë.

Gjatë takimit Ministri Hamza e njoftoi Ambasadorin Chabert për trendin e të hyrave buxhetore, stabilitetin makro fiskal dhe planin për adresimin e sfidave në fushën e ekonomisë njëkohësisht edhe për planet e Ministrisë së Financave për fuqizimin e sektorit privat si bartës të rritjes ekonomike në vend.

Hamza e falënderoi Ambasadorin Chabert për mbështetjen që shteti francez i ka dhënë dhe vazhdon t’i jap Kosovës përmes projekteve të cilat ndikojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve të vendit. Me këtë rast, Hamza shprehi keqardhjen e tij për djegien e Katedrales Notre Dame, e cila ka qenë gjithmonë një pikë reference e kulturës qindravjeçare franceze.

Ndërsa, ambasadori i Francës në Kosovë Didier Chabert, falënderoi Ministrin Hamza për pritjen dhe shprehu mbështetjen e shtetit Francez në fushën e zhvillimit ekonomik dhe integrimit tëKosovës në BE.

Ai gjithashtu falënderoi Ministrin për vizitën në Paris dhe u shpreh se shumë shpejtë do të kemi marrëveshje të reja në mes të dy vendeve tona mike si rezultat i kësaj vizite.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri Zemaj kërkon nga bizneset dhe qytetarët që të zbatojnë masat, përndryshe do të ketë ndëshkime

Ministri Zemaj kërkon nga bizneset dhe qytetarët që të zbatojnë masat, përndryshe do të ketë ndëshkime

Presidenti Thaçi reagon pas vdekjeve të shumta të qytetarëve të Kosovës nga Covid-19

Presidenti Thaçi reagon pas vdekjeve të shumta të qytetarëve të Kosovës nga Covid-19

Hoti: Në afat optimal të përfundojë rruga Zhur-Dragash

Hoti: Në afat optimal të përfundojë rruga Zhur-Dragash

Shërohet nga Covid-19 deputeti i VV-së, Fitim Uka

Shërohet nga Covid-19 deputeti i VV-së, Fitim Uka

Magjitë e “parajsës tokësore” të jugut të Shqipërisë

Magjitë e “parajsës tokësore” të jugut të Shqipërisë

Policia e Shqipërisë ndalon veteranin e UÇK-së

Policia e Shqipërisë ndalon veteranin e UÇK-së

Në kohë pandemie, qytetarët po përballen edhe me gripin sezonal

Në kohë pandemie, qytetarët po përballen edhe me gripin sezonal

​Stinori më i mirë pas luftës, ato çka ndodhën jashtë fushave një zhgënjim i madh

​Stinori më i mirë pas luftës, ato çka ndodhën jashtë fushave një zhgënjim i madh

​9 556 raste me Covid-19 brenda 24 orëve në Meksikë

​9 556 raste me Covid-19 brenda 24 orëve në Meksikë

OAK: Punëdhënësi dhe punëmarrësi të trajtohen në mënyrë të barabartë, ndërsa barra e pushimit të lehonisë të merret përsipër nga shteti

OAK: Punëdhënësi dhe punëmarrësi të trajtohen në mënyrë të barabartë, ndërsa barra e pushimit të lehonisë të merret përsipër nga shteti

​Qytetarët e Kosovës drejt bregdetit shqiptar, hynë mbi 8 mijë vetura

​Qytetarët e Kosovës drejt bregdetit shqiptar, hynë mbi 8 mijë vetura

Rukiqi: Shkuarja e deputetëve në pushim pa e miratuar planin e rimëkëmbjes do të ishte turp i madh

Rukiqi: Shkuarja e deputetëve në pushim pa e miratuar planin e rimëkëmbjes do të ishte turp i madh

TikTok i kundërpërgjigjet Trumpit: Nuk do të shkojmë askund

TikTok i kundërpërgjigjet Trumpit: Nuk do të shkojmë askund

71 vjet nga sulmi i armatosur i Greqisë në Shqipëri

71 vjet nga sulmi i armatosur i Greqisë në Shqipëri

Kina shënon vetëm 49 raste të reja të koronavirusit

Kina shënon vetëm 49 raste të reja të koronavirusit

Të rinjtë në Mitrovicë “harrojnë” virusin dhe mblidhen për t’u argëtuar

Të rinjtë në Mitrovicë “harrojnë” virusin dhe mblidhen për t’u argëtuar