Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

06.12.2020 18:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

iPad ishin duke u përdorur nga pacientët përmes FaceTime me miqtë e tyre dhe anëtarët e familjes në momentet e tyre të fundit.

Një cicërimë virale që tregon dhjetëra iPad duke u përgatitur për pacientët që vdesin me koronavirus tregon realitetin e zymtë të pandemisë COVID-19 në Shtetet e Bashkuara.

Përdoruesi i Twitter @roto_tudor, një mjek i familjes me profesion, ndau foton tronditëse nga Barda ICU e një spitali pranë shtetit, duke treguar disa iPad të bashkangjitur me ato që duken të jenë trekëmbësh ose stenda.

Pajisjet ishin duke u përdorur për pacientët e kujdesit paliativ për miqtë e tyre dhe anëtarët e familjes në Facetime dhe t’u jepnin lamtumirën në momentet e tyre të fundit para vdekjes për shkak të rrezikut të transmetimit të COVID-19.

“Këto janë stacione iPad që po përgatiten për vizita virtuale të ICU në fund të jetës nga një doktor i kujdesit paliativ që unë njoh”, shkruan Roto_tudor në postimin, i cili është bërë viral në Twitter me 90,000 pëlqime.

Postimi ka hyrë në shtëpi për shumë njerëz, me disa përdorues që shprehin përvojat e tyre pikëlluese se duhet të thonë lamtumirë të dashurit e tyre virtualisht.

“Të hënën i dashuri im i tha lamtumirë nënës së tij në një iPad. Ai nuk mori një përqafim të fundit. Ai u ul pas xhamit dhe mbajti një iPad për të dhënë të njëjtën lamtumirë me babanë e tij të moshuar,” shkroi një përdorues.

“Unë duhej ta bëja këtë me nënën time”, komentoi një tjetër. “Ajo nuk ishte as e vetëdijshme, e lidhur me ventilator. Gjëja më e keqe që kam bërë në jetën time duke e parë pa jetë në një arkivol.”

“Dhimbja e humbjes së saj është pothuajse e padurueshme dhe ishte aq e panevojshme”, shkroi një tjetër përdorues.

SHBA aktualisht ka numrin më të lartë të rasteve të përgjithshme COVID-19, e cila tani qëndron në më shumë se 14 milionë. Deri më tani, 274.000 amerikanë kanë vdekur nga virusi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

Bashkimi i Neymar me Messin në PSG, flet Leonardo

Bashkimi i Neymar me Messin në PSG, flet Leonardo

Dyshohet se rrahu për vdekje burrin e saj, arrestohet boksierja

Dyshohet se rrahu për vdekje burrin e saj, arrestohet boksierja

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Interi fiton dhe i bën presion direkt Milanit

Interi fiton dhe i bën presion direkt Milanit

Mbyllet me gjashtë gola derbi i madh gjerman, Bayern – Leipzig

Mbyllet me gjashtë gola derbi i madh gjerman, Bayern – Leipzig

Cadiz – Barcelona, formacionet zyrtare

Cadiz – Barcelona, formacionet zyrtare

Dua Lipa interpreton ‘live’ disa prej hiteve të saj, mahnit me vokalin

Dua Lipa interpreton ‘live’ disa prej hiteve të saj, mahnit me vokalin

2Ton xhiron klipin e ri

2Ton xhiron klipin e ri

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%