Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme

09.03.2020 22:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme

Italia ndodhet në një alarm të vërtetë si pasojë e koronavirusit të ri. Gjendja kaotike u konfirmua dhe nga kryeministri italian Giusepe Conte, i cili në një konferencë për shtyp e shpalli të gjithë territorin e vendit të tij, zonë të kuqe, duke ndaluar si rrjedhojë të gjitha lëvizjet e brendshme.

Sakaq, një fotoja e një infermiereje e cila shtrihet e lodhur mbi një tavoline kompjuterike është duke bërë “xhiron e botës”. Gruaja duket se ka gjetur pak kohë në mes të “kaosit” për të rikuperuar disa energji dhe për t’u rikthyer më pas “në vijë të parë” në “luftën” kundër epidemisë vdekjeprurëse.

Mediat e huaja raportojnë se fotografia është bërë në spitalin e Kremoneses, spitalet e së cilës janë vendosur në dispozicion të pacientëve këto ditë tragjike. Ndërkohë kujtojmë që deri më tani në Itali 463 persona kanë humbur etën ndërsa rreth 7,985 persona janë konfirmuar të infektuar me virusin famëkeq.

ër sa i përket rajoneve më të prekura dhe që kanë regjistruar bilancin më të madh të viktimave dhe të infektuarve janë shpallur ai i Lombardisë (Një nga 20 rajonet e Italisë me kryeqendër të saj Milanon dhe Venetos (Një nga 20 rajonet e Italisë).

Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej