Foshnjat që lindin me operacion cezarian mund të preken nga këto sëmundje

01.09.2019 12:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Foshnjat që lindin me operacion cezarian mund të preken nga këto sëmundje

Një studimi ri pretendon që foshnjat e lindura me operacion cezarian mund të zhvillojnë autizmin dhe çrregullim në hiperaktivitet dhe mungesë të vetëdijes.

Fëmijët e lindur nga operacioni cezarian kanë më shumë gjasa të zhvillojnë autizmin si dhe ADHD (çrregullim i hiperaktivitetit dhe mungesë e vëmendjes).

Hulumtuesit kanë gjetur se foshnjat të lindura me operacion kanë 33% më shumë gjasa të zhvillojnë autizmin dhe 17 të marrin çrregullim në hiperaktivitet, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Por shkencëtarët janë në një mosmarrëveshje në çështjen se qëndron ky fakt si i vërtet, apo nëse të dy janë pasoja më të thella. Në raportin kanë sugjeruar që mos ekspozimi ndaj bakterieve në kanalin vaginal osepërjetimi i stresit gjatë lindjes normale mund të ndikoj në zhvillimin e trurit të njeriut.

Ekspertët të cilët nuk kanë qenë të përfshirë në studim kanë thënë operacionet cezariane janë të nevojitura për shkak të disa faktorëve të cilët mund të lidhen me autizmin.

Ata po ashtu thanë se ekzistojnë ‘prova të mira’ që seksionet C nuk mund të shkaktojnë drejtpërdrejtë autizmin dhe se prindërit nuk duhet të kenë frikë nga procedura.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministria nis punën për caktimin e kufijve të qyteteve, kundërshtohet prej asociacionit të komunave

Ministria nis punën për caktimin e kufijve të qyteteve, kundërshtohet prej asociacionit të komunave

Kadri Veseli iu flet policëve të ardhshëm për luftën kundër krimit dhe korrupsionit

Kadri Veseli iu flet policëve të ardhshëm për luftën kundër krimit dhe korrupsionit

Foshnjat që lindin me operacion cezarian mund të preken nga këto sëmundje

Foshnjat që lindin me operacion cezarian mund të preken nga këto sëmundje

Vuçiq: Na presin ditë të vështira e presione të mëdha për Kosovën

Vuçiq: Na presin ditë të vështira e presione të mëdha për Kosovën

Presidenti ekzotik i Çeçenisë, Kadyrov, e shpërblen me një veture futbollistin e Kosovës, Bernard Berisha

Presidenti ekzotik i Çeçenisë, Kadyrov, e shpërblen me një veture futbollistin e Kosovës, Bernard Berisha

Burri i Vjosa Osmanit: Në MPJ punoj qe 15 vjet, u diskriminova disa herë duke mos u ngritur në detyrë

Burri i Vjosa Osmanit: Në MPJ punoj qe 15 vjet, u diskriminova disa herë duke mos u ngritur në detyrë

Haradinaj dyshon qe ndërkombëtaret e ndëshkuan për shkak të taksës

Haradinaj dyshon qe ndërkombëtaret e ndëshkuan për shkak të taksës

Vetëvendosje i jep të drejtë çdo anëtari të saj të kandidojë për deputet

Vetëvendosje i jep të drejtë çdo anëtari të saj të kandidojë për deputet

Rritet eksporti i mallrave nga Kosova

Rritet eksporti i mallrave nga Kosova

Ish-deputeti i partisë Alternativa, Ilir Deda, nuk do të garojë në zgjedhjet e 6 tetorit.

Ish-deputeti i partisë Alternativa, Ilir Deda, nuk do të garojë në zgjedhjet e 6 tetorit.

“Ryshfeti s’është faktori i vetëm i tërheqjes së njohjeve”

“Ryshfeti s’është faktori i vetëm i tërheqjes së njohjeve”

PDK e quan AAK-në partiçkë, thotë se Haradinaj degradoi shtetin e Kosovës

PDK e quan AAK-në partiçkë, thotë se Haradinaj degradoi shtetin e Kosovës

KEK-Komunikatë-Përfundon me sukses cikli i investimeve kapitale në remontet e blloqeve të KEK-ut

KEK-Komunikatë-Përfundon me sukses cikli i investimeve kapitale në remontet e blloqeve të KEK-ut

Haziri: Për fitore kurrë nuk është më pak burrnore të rreshtohesh pas një gruaje

Haziri: Për fitore kurrë nuk është më pak burrnore të rreshtohesh pas një gruaje

Thaçi mirëpret rolin në rritje të SHBA-së në Ballkan

Thaçi mirëpret rolin në rritje të SHBA-së në Ballkan

Debat i ashpër midis Pacollit e Daçiqit në Helsinki

Debat i ashpër midis Pacollit e Daçiqit në Helsinki