“Forumi Ekonomik i Diasporës Shqiptare” në Prishtinë më 25 dhe 26 nëntor 2017

24.11.2017 17:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Forumi Ekonomik i Diasporës Shqiptare” në Prishtinë më 25 dhe 26 nëntor 2017

Më datën 25 dhe 26 nëntor 2017, do të mbahet një forum të madh ekonomik në Kosovë nën organizimin e Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Diasporë, organizata kupolë e Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Beneluks por dhe të Rrjeteve të Bizneseve Shqiptare në mbi 20 vende të botës. Takimi do të mbahet në ambjentet e hotelit « Emerald Prishtinë » që ndodhet në rrugën Prishtinë-Shkup. Në atë Forum do të marrin pjesë shumë biznese shqiptare të diasporës por dhe biznese të viseve shqiptare (Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Luginë,…).

Më datën 25 nëntor, do të jetë mbrëmja gala me titull « Darka biznesore » ku të pranishmit do të mund të shijojnë prodhime nga të gjitha viset shqiptare. Do të ketë gjithashtu prezantime të ndryshme dhe fjalime nga autoritetet e larta si të Shqipërisë ashtu dhe të Kosovës.

Në ditën e dytë të Forumit ekonomik, në mëngjes, do të ketë një takim të drejtë për drejtë me Kryeministrin e Kosovës z. Ramush Haradinaj.

Pastaj bizneset e diasporës dhe ato të viseve shqiptare do të kenë mundësi të prezantohen dhe të shkëmbejnë me perspektivën e një bashkpunimi ndërmjet tyre. Ky takim do të udhëhiqet nga Empower USAID dhe RRBDSH-ja (Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare).

Në këtë rast, do të prezantohet katalogu elektronik i prodhuesve të Kosovës që janë të gatshëm për eksportim dhe takimi B2B do të realizohet përmes 70 deri 100 tavolina të caktuara dhe të udhëhequra nga kompania të ndryshme lokale të industrive të ndryshme ku pjesemarrësit do të mund të informohen më detajisht për prodhimet dhe sherbimet nga perfaqësuesit e këtyre kompanimeve.

Do të bëhet gjithashtu nënshkrimi i disa kontratave ndërmjet ALBEX-it dhe kompania të viseve shqiptare.

Më 27 dhe 28 nëntor do të ketë aktivitete për shënimin e 28 nëntorit, ditës së Flamurit kombëtar dhe të vitit të Skenderbeut për herë të parë në prani të shumë bizneseve shqiptare të të gjitha viseve shqiptare dhe të diasporës, së bashku të lidhur për zhvillimin ekonomik të viseve tona shqiptare.

Organizatorët kanë paraparë pyetsorin që vijon për t’u mbushur nga firmat që dëshirojnë të marrin pjesë në këtë Forum dhe për të shërbyer në përgatitjen sa më të mirë të takimeve B2B ndërmejt firmave të viseve shqiptare dhe ato të diasporës : https://www.surveymonkey.com/r/577C…

Ky event pritet që të japi rezultate premtuese në favor të zhvillimit ekonomik të viseve tona kuptohet bashkë me vullnetin e autoriteteve të vendeve tona.

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Beneluks
Më 11/11/2017

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj nesër vizitë zyrtare në Shqipëri

Haradinaj nesër vizitë zyrtare në Shqipëri

Policia patrullon me vetura civile me qëllimin që t’i ndalë aksidentet

Policia patrullon me vetura civile me qëllimin që t’i ndalë aksidentet

Orari i reduktimeve me energji elektrike

Orari i reduktimeve me energji elektrike

A po kthehet shëndetësia në binarë? Suspendohen tre mjekë në QKUK, nuk ishin në vendin e punës

A po kthehet shëndetësia në binarë? Suspendohen tre mjekë në QKUK, nuk ishin në vendin e punës

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Hyjnë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit

Hyjnë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit

Ministri Gashi: MKRS-ja rrit 100% buxhetin për Qendrën Kinematografike të Kosovës

Ministri Gashi: MKRS-ja rrit 100% buxhetin për Qendrën Kinematografike të Kosovës

Shoqëritë civile nga Kosova dhe Serbia, letër Mogherinit: Deklarohu kundër ndarjes së Kosovës

Shoqëritë civile nga Kosova dhe Serbia, letër Mogherinit: Deklarohu kundër ndarjes së Kosovës

Maqedonia arreston 7 persona, dyshohet se luftuan në Siri dhe Irak

Maqedonia arreston 7 persona, dyshohet se luftuan në Siri dhe Irak

Prokuroria Speciale paraqet aktakuzë për krime lufte për një serb nga Klina

Prokuroria Speciale paraqet aktakuzë për krime lufte për një serb nga Klina

Thaçi: Në shtator fillojmë bisedimet për bashkimin e Preshevës me Kosovën

Thaçi: Në shtator fillojmë bisedimet për bashkimin e Preshevës me Kosovën

Ministri Lekaj inauguroi fillimin e punimeve në rrugën që e lidhë Përqevën me Sferrkën

Ministri Lekaj inauguroi fillimin e punimeve në rrugën që e lidhë Përqevën me Sferrkën

Vuçiq i drejtohet popullit serb: Marrëveshja me Kosovën do të jetë e dhimbshme, por duhet ta bëjmë

Vuçiq i drejtohet popullit serb: Marrëveshja me Kosovën do të jetë e dhimbshme, por duhet ta bëjmë

Nis së zbatuari vala e parë e sanksioneve amerikane në Iran

Nis së zbatuari vala e parë e sanksioneve amerikane në Iran

Statuti i AKS-së shkon në Bruksel, Qeveria e painformuar me përmbajtjen e tij

Statuti i AKS-së shkon në Bruksel, Qeveria e painformuar me përmbajtjen e tij