FMN parasheh rritje ekonomike dhe rënie të inflacionit në Kosovë

09.04.2019 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
FMN parasheh rritje ekonomike dhe rënie të inflacionit në Kosovë

Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë që parasheh rritje të ekonomisë së Kosovës për 4.2% më 2019, shifër më e lartë se sa 4.0% sa ishte parashikuar në tetor të vitit të kaluar.

Bruto prodhimi vendor (GDP) i Kosovës pritet të rritet për 4.0% më 2020, po ashtu rritje e njëjtë pritet edhe më 2024’të, thotë FMN’ja në raportin e saj të prillit, për perspektivën e ekonomisë botërore.

Ekonomia e Kosovës u rrit për 4.0% më 2018, sipas raportit.

Fondi pret që inflacioni vjetor për konsumatorin mesatar të jetë vetëm 0.6% më 2019, që është më i ulët se 2.9% sa ishte më 2018. Inflacioni mesatar pritet të jetë 2.4% në vitin 2020.

Deficiti i tashëm është parashikuar të rritet në 10.5% të GDP’së më 2019, nga 8.3% sa ishte më 2018. Deficiti i tanishëm pritet të jetë 10.1% dhe 8.0% e GDP’së në vitin 2020 dhe 2024 respektivisht. /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FMN parasheh rritje ekonomike dhe rënie të inflacionit në Kosovë

FMN parasheh rritje ekonomike dhe rënie të inflacionit në Kosovë

Kuçi në Hagë mbrohet në heshtje, u pyet si i dyshuar

Kuçi në Hagë mbrohet në heshtje, u pyet si i dyshuar

Kurti: Ideali i çlirimtarëve s’arrihet me pushtetarë që vjedhin për të sunduar e sundojnë për të vjedhur

Kurti: Ideali i çlirimtarëve s’arrihet me pushtetarë që vjedhin për të sunduar e sundojnë për të vjedhur

Ilir Zeqiri mund të jetë vrarë për borxh, kamerat mund ta zbardhin rastin

Ilir Zeqiri mund të jetë vrarë për borxh, kamerat mund ta zbardhin rastin

Kosova bëhet anëtare e Bordit drejtues të Rrjetit Global Parlamentar të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar

Kosova bëhet anëtare e Bordit drejtues të Rrjetit Global Parlamentar të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar

Një mijë euro për internetin e Stacionit të Autobusëve

Një mijë euro për internetin e Stacionit të Autobusëve

Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Vuçiq: “Për zgjedhjet në veri të Kosovës vendosin përfaqësuesit e serbëve, na këshillojmë”

Vuçiq: “Për zgjedhjet në veri të Kosovës vendosin përfaqësuesit e serbëve, na këshillojmë”

Hoxha: Kushtetuta është frymëzim për vlerat integruese

Hoxha: Kushtetuta është frymëzim për vlerat integruese

Janjiq e konsideron të rrezikshme thirrjen që të bojkotohen zgjedhjet në veri të Kosovës

Janjiq e konsideron të rrezikshme thirrjen që të bojkotohen zgjedhjet në veri të Kosovës

Veseli, BE-së: Duhet të reagoni ndaj provokimeve të hapura nga Serbia dhe Vuçiqi

Veseli, BE-së: Duhet të reagoni ndaj provokimeve të hapura nga Serbia dhe Vuçiqi

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

SHBA armatos Shqipërinë; Njihuni me “bishat” e ushtrisë shqiptare

SHBA armatos Shqipërinë; Njihuni me “bishat” e ushtrisë shqiptare

Vëllai i Donjeta Pajazitajt tregon për telashet me “pleqnarët e fshatit”: Po na detyrojnë të ikim

Vëllai i Donjeta Pajazitajt tregon për telashet me “pleqnarët e fshatit”: Po na detyrojnë të ikim

Veseli: Kosharja është simbol i bashkimit tonë për liri

Veseli: Kosharja është simbol i bashkimit tonë për liri

Pacolli: Kushtetuta jonë njëra nga aktet më moderne dhe progresive në botë

Pacolli: Kushtetuta jonë njëra nga aktet më moderne dhe progresive në botë