FMN: Kosova e Shqipëria, me rritjen më të madhe ekonomike në rajon

10.04.2019 09:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
FMN: Kosova e Shqipëria, me rritjen më të madhe ekonomike në rajon

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur ndjeshëm parashikimin për rritjen ekonomike në Shqipëri gjatë këtij viti.

Në projeksionet e pranverës, FMN-ja vlerëson se ekonomia shqiptare do të rritet me 3.7% në 2019-ën, në ngadalësim të ndjeshëm me vitin 2018-ën, ku rritja vlerësohet në 4.2%.

Sipas Institutit të Statistikave, në vitin 2018, sipas vlerësimeve paraprake, ekonomia e vendit u rrit me 4.06%. Në këtë mënyrë, ekonomia shqiptare ka ndjekur të njëjtën tendencë me ekonominë globale, sidomos me atë evropiane, raporton ScanTV.

Kështu, Fondi Monetar Ndërkombëtar i bashkohet Bankës Botërore, që pak javë më parë deklaroi se parashikon një rritje prej 3.8% për ekonominë tonë gjatë këtij viti. Ndërsa, qeveria shqiptare është treguar shumë më optimiste, duke parashikuar një ekspansion prej 4.3%, gjatë 2019-ës.

Ndërkohë, në krahasim me raportin e tetorit, FMN-ja ka rritur vlerësimin për ekonominë në shqiptare për 2018-ën, nga 4 në 4.2%. Për dy vitet në vijim, pra 2020 dhe 2021, institucioni me bazë në Washington parashikon një rritje ekonomike prej 3.9% dhe 4% respektivisht.

Gjithashtu, Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se, inflacioni do të rezultojë në 2.2% për vitin 2019 dhe 2.6% për vitin 2020.

Në vendet e rajonit, rritjen më të madhe në 2019-ën pritet ta regjistrojë Kosova, me 4.2%, më pas Shqipëria me 3.7%, Serbia me 3.5%, Bosnja me 3.1%, Maqedonia e Veriut me 3% dhe Mali i Zi me 2.8%.

Ndërkohë, Eurozona që është partneri kryesor tregtar i Shqipërisë, u ngadalësua më shumë se ç’pritej, sipas FMN-së, si rrjedhojë e dobësimin e besimit konsumator dhe të biznesit, pasigurive mbi politikat fiskale, ngadalësimit të investimeve, sidomos në Itali, protestat në Francë dhe pasiguritë e Brexit. Zona e monedhës së përbashkët pritet të rritet me 1.3% në 2019-ën.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Drecun: Prishtina po synon që me zgjedhje të shkatërrojë vullnetin e shumicës serbe

Drecun: Prishtina po synon që me zgjedhje të shkatërrojë vullnetin e shumicës serbe

FMN: Kosova e Shqipëria, me rritjen më të madhe ekonomike në rajon

FMN: Kosova e Shqipëria, me rritjen më të madhe ekonomike në rajon

Qeveria Haradinaj shpenzoi mbi 12 milionë euro për udhëtime jashtë vendit gjatë 2018-s

Qeveria Haradinaj shpenzoi mbi 12 milionë euro për udhëtime jashtë vendit gjatë 2018-s

FMN parasheh rritje ekonomike dhe rënie të inflacionit në Kosovë

FMN parasheh rritje ekonomike dhe rënie të inflacionit në Kosovë

Kuçi në Hagë mbrohet në heshtje, u pyet si i dyshuar

Kuçi në Hagë mbrohet në heshtje, u pyet si i dyshuar

Kurti: Ideali i çlirimtarëve s’arrihet me pushtetarë që vjedhin për të sunduar e sundojnë për të vjedhur

Kurti: Ideali i çlirimtarëve s’arrihet me pushtetarë që vjedhin për të sunduar e sundojnë për të vjedhur

Ilir Zeqiri mund të jetë vrarë për borxh, kamerat mund ta zbardhin rastin

Ilir Zeqiri mund të jetë vrarë për borxh, kamerat mund ta zbardhin rastin

Kosova bëhet anëtare e Bordit drejtues të Rrjetit Global Parlamentar të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar

Kosova bëhet anëtare e Bordit drejtues të Rrjetit Global Parlamentar të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar

Një mijë euro për internetin e Stacionit të Autobusëve

Një mijë euro për internetin e Stacionit të Autobusëve

Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Vuçiq: “Për zgjedhjet në veri të Kosovës vendosin përfaqësuesit e serbëve, na këshillojmë”

Vuçiq: “Për zgjedhjet në veri të Kosovës vendosin përfaqësuesit e serbëve, na këshillojmë”

Hoxha: Kushtetuta është frymëzim për vlerat integruese

Hoxha: Kushtetuta është frymëzim për vlerat integruese

Janjiq e konsideron të rrezikshme thirrjen që të bojkotohen zgjedhjet në veri të Kosovës

Janjiq e konsideron të rrezikshme thirrjen që të bojkotohen zgjedhjet në veri të Kosovës

Veseli, BE-së: Duhet të reagoni ndaj provokimeve të hapura nga Serbia dhe Vuçiqi

Veseli, BE-së: Duhet të reagoni ndaj provokimeve të hapura nga Serbia dhe Vuçiqi

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

SHBA armatos Shqipërinë; Njihuni me “bishat” e ushtrisë shqiptare

SHBA armatos Shqipërinë; Njihuni me “bishat” e ushtrisë shqiptare