Flota Amerikane “kërkon” 350 miliardë postime në rrjetet sociale

28.05.2019 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Flota Amerikane “kërkon” 350 miliardë postime në rrjetet sociale

Flota Amerikane synon të krijojë një arkiv me të paktën 350 miliardë postime nga mbarë bota për të studiuar mënyrën sesi njerëzit komunikojnë online.

Projekti ushtarak nuk ka specifikuar se cilat platforma të medias sociale synon të shfrytëzojë për të grumbulluar të dhëna.

Postimet duhet të jenë publikisht të disponueshme nga 100 vende të botës dhe 60 gjuhë të ndryshme. Ata duhet të jenë publikuar përgjatë periudhës 2014-2016.

Detajet u zbuluan nga një tender i hapur për firmat të cilat mund ti ofrojnë flotës këto informacione. Gjithashtu postimet duhet të vinin nga 200 milionë përdorues unikë dhe jo më shumë se 30% duhet të jenë vetëm të një vendi.

Të paktën 50% duhej të ishin në gjuhë tjetër përveç anglishtes dhe informacioni i vendndodhjes duhet përfshirë për 20% të tyre.

Mesazhet private dhe informacionet e përdoruesit nuk do të jenë pjesë e kësaj databaze.

Ushtria Amerikane fshihet edhe pas krijimit të rrjetit Tor në 2002. Ky rrjet i njohur edhe si The Onion Router, synon të fshehë vendndodhjen e njerëzve që hynë online duke përdorur enkriptim dhe një rrjet kompjuterësh në vende të ndryshme të botës. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Soni Malaj  plot stil dhe elegancë

Soni Malaj plot stil dhe elegancë

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)