Fletat e qepëve të reja nuk duhet t’i hidhni

22.06.2019 20:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fletat e qepëve të reja nuk duhet t’i hidhni

Për shkak të vetive të tyre antiinflamatore fletat e gjelbra të qepëve të reja mund të lehtësojnë ftohjet, stresin dhe lodhjen.

Qepët e reja janë shumë të ushqyeshme dhe të pasura me vitamina dhe me minerale, të cilat ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve.

Në përgjithësi ne kurrë nuk i përdorim fletat e gjelbra të qepëve të reja, për shkak se shumë nga ne nuk i dinë përfitimet shëndetësore që ato kanë.

Për shkak të vetive të tyre antiinflamatore fletat e gjelbra të qepëve të reja mund të lehtësojnë ftohjet, stresin dhe lodhjen.

Po ashtu ato ndihmojnë në rregullimin e presionit të lartë të gjakut dhe ulin nivelin e stresit.

Nëse keni fytin e skuqur ose keni kaluar një ftohje mund ta trajtoni atë me qepë të reja, xhenxhefil të bluar dhe me kripë. Përzieni të gjithë përbërësit dhe më pas vendosini në një peshqir. Mbështillini mirë dhe vendoseni në zonën e qafës.

Qepët e reja mund të ndihmojnë edhe në rast se keni këmbë të ënjtura.

Së pari, fërgoni qepët për disa minuta. Më pas vendosni ato në mikser derisa të krijoni një pastë homogjene. Këtë masë vendoseni në pjesën ku keni ënjtje. Kjo recetë konsiderohet që është një recetë shumë efektive dhe e vjetër tash e qindra vjet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve