Fjalët e fundit të Diena Karanxhës, ajo nuk vdiq nga dhimbjet por nga marazi për të bijën (Video)

03.12.2019 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fjalët e fundit të Diena Karanxhës, ajo nuk vdiq nga dhimbjet por nga marazi për të bijën (Video)

Një ndërhyrje më e shpejtë mund tu kishte shpëtuar jetën nënës së re dhe vajzës së mitur. Diena, kishte komunikuar me telefon me të afërmit. Vogëlushja Esiela u nxor nga rrënojat vetëm pas 12 orësh. Ishte tepër vonë. Ajo kishte humbur jetën.

“Zjarrfikësit tanë janë shumë profesionistë, dhe tuajt u lanë hapësirë tanëve duke u thënë vazhdoni juve sepse e dini mirë si veprohet”, tregon Tonia Cartollano

Dy orë pas vajzës, ajo u nxorr e gjallë nga rrënojat.

“Një orë para se ta nxirrnin, ishte koshiente, por momentet pas mbesa e nxorën pa frymë nga rrënojat, Diena më thonin kishte ankime, kishte humbur forcat, se më përpara ishte e fortë, kapedane, rezistente”, tregon Marildo Meçja, vëllai i Dienës.

Diena, kishte kaluar një fatkeqësi të madhe që e kishte dërrmuar. Ajo, kishte humbur bashkëshortin 4 vite më parë. Piktori Dorian Karanxha, u nda nga jeta në vitin 2015, në moshën 37-vjeçare pas një ataku kardiak.

“Mendoja gjithmonë që Zoti më kishte dhënë shumë lumturi, duke pasur një shok e një bashkëshort si Dori im, por jeta qenka një sprovë e vërtetë. Më mungon shumë bebi im”

Mes rrënojave, shfaqen edhe vepra arti të Dorit, për të cilat dashuria e jetës së tij Diena, aq shumë ishte kujdesur. Madje, ajo kishte hapur një ekspozitë pas vdekjes së tij. Nëntë vite më parë, çifti i kishte kushtuar një film me metrazh të shkurtër dashurisë së tyre.

“Piktura ishte pasioni i Dorit, vjen nga një familje me tradita. Vdiq në moshën 37-38 vjeç, para syve Dienës, ishte dashuria e Dienës, ishin perfekt bashkë, edhe ditë të vështira pas vdekjes së Dorit, periudhën e fundit kishte filluar ta merrte veten”, tregon Marildo Meçja, vëllai i Dienës.

Vetëm një javë para ngjarjes, Marildo kishte qenë në atdhe, te familjarët e tij. Ai kujton se kishte biseduar me nënën për disa çarje që ishin shkaktuar nga tërmeti i shtatorit dhe rrezikun që mund të vinte.

“Ka pasur ca krisje, krisje në mur, ndoshta kanë verifikuar dhe kolonat por skishte shenja dëmtimesh, por janë vështrime jo profesionale”, rrëfen Marildo Meçja, vëllai i Dienës.

Deri në port, atë e kishte përcjellë për herë të fundit motra e ndjerë.
“Edhe ato kanë qenë momentet e fundit, mami me ritin si e krishtere, para makinës që më shoqëroi Diena me Esielën në portin e Rinasit, më hodhi ujin e bekuar para këmbëve, harroi ti hidhte vetes së vet ujin e bekuar. Me Esielën, Dienën folëm shumë, kishim kohë që nuk kishim folur, kur bëra check in po bëj gate më vonë, doja të fitoja minuta sekonda për të kaluar bashkë”, tregon Marildo Meçja, vëllai i Dienës.

E gjithë kjo tragjedi e madhe, sot nuk ka shkaktarë vetëm fatkeqësinë natyrore. Përgjegjës ka njerëz konkretë që kanë abuzuar me cilësinë e ndërtimit. Dhe për këtë, Marildo ka një mesazh.

“Kam bindje që shteti do të bëjë atë që duhet për drejtësi e të vendosen gjërat në vijë, se ndryshe sistemi shqiptar nuk ka më kuptim”, thotë Marildo Meçja, vëllai i Dienës./topchannel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​A po trokasin zgjedhjet? Kjo është përgjigjja e Limajt

​A po trokasin zgjedhjet? Kjo është përgjigjja e Limajt

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kosova dhe Maqedonia e Veriut zotohen se do t’i hapin kufijtë pa kushte

Kosova dhe Maqedonia e Veriut zotohen se do t’i hapin kufijtë pa kushte

Osmani premton mbështetje me mjete mbrojtëse kundër Covid-19 për kategoritë e rrezikuara sociale

Osmani premton mbështetje me mjete mbrojtëse kundër Covid-19 për kategoritë e rrezikuara sociale