Fitimi i Samsung bie me 60%

30.04.2019 14:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fitimi i Samsung bie me 60%

Pak javë më parë Samsung paralajmëroi investitorët për rënien e fitimit me 60% në tre muajt e parë të 2019-ës krahasuar me një vit më parë.

Tashmë një raport i detajuar ka mbërritur duke konfirmuar projektimet e rënie së të ardhurave me 23% nga biznesi i çipeve dhe fitim prej 5.4 miliardë dollarësh.

Samsung pësoi rënie të vogla edhe në divizionet e elektronikës mobile dhe konsumatore. Ende kompania beson se Galaxy S10 ka tërhequr shitje solide.

Kombinuar me linjën e rangut të mesëm Galaxy A, kompania pret që kërkesa të rritet në tre mujorin e ardhshëm ndërsa çmimet vazhdojnë të bien.

Ai që nuk u përmend në raport ishte telefoni me ekran me palosje i Galaxy Fold edhe pse e ardhmja e këtyre telefonëve pritet të rrisë fitimet nga biznesi i ekraneve.

Kompania beson se telefonët me ekrane që palosen së bashku me Galaxy Ntoe dhe 5G do të fuqizojnë lidershipin e kompanisë në smartfonët e segmentit premium.

Gjithashtu ekzekutivët e Samsung thanë se në javët në vijim do të japin një datë ridebutimi për Galaxy Fold. Ata mendojnë se mund ti gjejnë një vend telefonit tek konsumatorët dhe besimi i tyre tek një kategori tjetër telefonësh nuk është lëkundur aspak. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve