Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

06.03.2019 19:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit lançoi ditën e Mërkure orën inteligjente më të lirë në përpjekje për të mbrojtur vendin e dytë si prodhuesi më i madh në botë i orëve inteligjente pas Apple.

Kompania tha se ora inteligjente Versa Lite do të kushtojë 160 dollarë, më pak ses 200 dollarë për modelin origjinal. Ajo mund të gjurmojë aktivitete të ndryshme fizike, e madje edhe rrahjet e zemrës por i mungojnë disa funksione si mundësia për të ruajtur muzikë direkt në orë.

Në 2018-ën Fitbit shiti 5.5 milionë orë inteligjente, pas Apple me 22.5 milionë njësi por vetëm pak përpara Samsung me 5.3 milion njësi.

Megjithatë në tre mujorin e fundit të 2018-ës Samsung parakaloi Fitbit. Ndërsa konkurrenca mes Samsung dhe Apple po rritet, Fitbit është përpjekur të ruajë pozitat duke shtuar funksione më të avancuara sidomos në drejtim të kujdesit ndaj shëndetit.

Apple Watch përmban një funksion elektrokardiograme prezantuar vitin e kaluar. Samsung shtoi këtë vit presionin e gjakut tek Galaxy Watch Active.

Përtej orës Fitbit prezantoi edhe versione të reja të gjurmuesve të fitnesit. Fitbit HR me kosto prej 100 dollarë mund të gjurmojë rrahjet e zemrës ndërsa Ace 2 me kosto 70 dollarë gjurmon aktivitetin e fëmijëve të moshave 6 vjeç.

Apple nga ana tjetër nuk shet pajisje të tilla me kosto nën 279 dollarë ndërsa gjurmuesit dhe orët Samsung fillojnë nga 200 dollarë.

Muajin e kaluar fibit gjeneroi mes 250 deri në 268 milionë dollarë. Këto të ardhura ishin poshtë pritshmërive prej 272 milion dollarë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei