Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

06.03.2019 16:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Menaxhimi i memories ka qenë gjithnjë një detyrë e vështirë për shfletuesit. Pak nga numri i madh i tabeve të hapura e pak nga aplikacionet të cilat nuk janë optimizuar siç duhet.

Tashmë Mozilla mendon se ka gjetur një zgjidhje e cila fshihet tek një problem mese 8-vjeçar.

Kompania sugjeron se për të adresuar këtë dhimbje koke do të ishte mirë sikur të mbylleshin ose të “vihen në gjumë” tabet.

Problemi i madh është se këtyre ditëve edhe tabet që nuk po përdoren momentalisht po shfrytëzohen si Spotify dhe Pandora për të dëgjuar muzikë.

Mozilla ka krijuar një algoritëm i cili përcakton se cilët tabet duhet të mbyllë kur RAM është i ulët.

Zgjidhja është aplikuar në Firefox 67 Nightly dhe mund të kontrollohet duke ndryshuar preferencën në funksionet e administratorit të shfletuesit si browser.tabs.unloadOnLowMemory.

Algoritmi fillimisht mbyll tabet që nuk po luajnë audio dhe nuk janë të ngjitura, pastaj tabet e ngjitura që nuk luajnë audio dhe së fundit tabet që po luajnë audio.

Çfarë mendoni për këtë përmirësim? /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm