Filozofi shqiptar: Ushtarët e FSK’së që po na ndihmojnë, paguanin taksë kur vinin për ushtrime tek ne

30.11.2019 18:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Filozofi shqiptar: Ushtarët e FSK’së që po na ndihmojnë, paguanin taksë kur vinin për ushtrime tek ne

Përveç pikave kufitare, komunikimin dhe lëvizjen e shqiptarëve të Kosovës dhe Shqipërisë e ka vështirësuar jashtë mase edhe trau e taksa e vendosur në Rrugën e Kombit, shkruan Gazeta Express.

Çështja e kësaj takse është riaktualizuar pas tërmetit të 26 nëntorit që tronditi Durrësin me rrethinë, pasi që shqiptarët nga Kosova që dërgonin vullnetarisht ndihma për banorët në zonat e prekura, fillimisht ishin detyruar që ta paguanin këtë taksë.

Raportimet e shumta në media për këtë skandal, kishin detyruar Shefqet Kastratin, që të lironte nga pagesa të gjitha makinat të cilat udhëtonin drejt Shqipërisë me qëllim të dërgimit të ndihmave.

Ky vendim i Kastratit fillimisht kishte zemëruar Edi Ramën i cili ngulte këmbë që taksa të mos hiqej, pasi sipas tij ata që do të sillnin ndihma në Shqipëri janë në gjendje të paguajnë edhe taksën prej 5 eurove.

Sipas Ramës patriotët e vërtetë janë ata që paguajnë taksat. E për çështjen e taksimit të kosovarëve nga kompania e oligarkut, Shefqet Kastrati, ka reaguar i irrituar dhe profesori shqiptar i Filozofisë, Elvis Hoxha.

Hoxha fillimisht ka rikujtuar edhe faktin që Forcat e Sigurisë së Kosovës janë detyruar që ta paguajnë taksën rrugore sa herë që kanë shkuar në Shqipëri për të kryer ushtrime.

Tutje Hoxha ka thënë se shqiptarët e Kosovës kanë hapur dyert për të strehuar të prekurit nga tërmetet, ndërkohë kompania e Shefqet Kastratit i detyron ata të paguajnë për të vajtur në Shqipëri që të ndihmojnë të prekurit nga tërmeti.

“Do të thotë shqiptari i Kosovës i thotë të kam hapur dyert, s’do paguash asgjë te unë, do hash me gjepin tim, ndërkohë shqiptari Kastrat i thotë t’i do paguash gjobën te unë për t’u bashkuar me shqiptarin tjetër. E kuptoni ku jemi ne..!”, ka thënë Hoxha në Interaktiv të KTV’së.

Hoxha përveç tjerash ka folur edhe për atë se si tërm

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bizneset me mungesë të kuadrove, kërkojnë forcimin e drejtimeve profesionale

Bizneset me mungesë të kuadrove, kërkojnë forcimin e drejtimeve profesionale

Ekskluzive/ Kapet në Tiranë “Escobari” turk! Kërkohej nga Franca, trafikuan 14 miliardë euro drogë

Ekskluzive/ Kapet në Tiranë “Escobari” turk! Kërkohej nga Franca, trafikuan 14 miliardë euro drogë

Nagavci e VV’së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

Nagavci e VV’së: Do të angazhohemi që në seancën e radhës ta formojmë qeverinë

“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive

“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive

PDK: Lajm i rrem, kryetari Veseli nuk është takuar me as një lider të as një partie

PDK: Lajm i rrem, kryetari Veseli nuk është takuar me as një lider të as një partie

Plot 360 miliardë copë/ Afrika Lindore “pushtohet” nga karkalecat e shkretëtirës

Plot 360 miliardë copë/ Afrika Lindore “pushtohet” nga karkalecat e shkretëtirës

Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë, ‘kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi’

Majko: Gjatë luftës në Kosovë, në Shqipëri thamë, ‘kur serbët na vrasin, ne duhet të bashkohemi’

Qeveria në detyrë ka mjete financiare për festimin përvjetorit të Pavarësisë

Qeveria në detyrë ka mjete financiare për festimin përvjetorit të Pavarësisë

Autobusi që vinte nga Serbia del nga rruga në Lluzhan

Autobusi që vinte nga Serbia del nga rruga në Lluzhan

Për herë të parë Thaçi thotë se s’është vetëm një adresë e vetme për formim të Qeverisë

Për herë të parë Thaçi thotë se s’është vetëm një adresë e vetme për formim të Qeverisë

Deputeti i VV’së: S’ka Qeveri të pakicës, shpejt takohen Kurti e Mustafa

Deputeti i VV’së: S’ka Qeveri të pakicës, shpejt takohen Kurti e Mustafa

Selimi: Thaçi ka thënë se s’do të lejojë të ndodhë koalicioni VV-LDK sa të jetë president

Selimi: Thaçi ka thënë se s’do të lejojë të ndodhë koalicioni VV-LDK sa të jetë president

Tahiri: Thaçi e Rama bënë gabim historik, unë s’e lejova Serbinë të hapë tema territoresh

Tahiri: Thaçi e Rama bënë gabim historik, unë s’e lejova Serbinë të hapë tema territoresh

Pallaska tregon se pse nuk pret të aprovohet padia e Ramës ndaj Haradinajt

Pallaska tregon se pse nuk pret të aprovohet padia e Ramës ndaj Haradinajt

Haradinaj priti në takim ambasadorin William Walker

Haradinaj priti në takim ambasadorin William Walker

‘Më së pakti injorant’/ Haradinaj: Rama i angazhuar në ndarjen e Kosovës. Veprim i dëmshëm

‘Më së pakti injorant’/ Haradinaj: Rama i angazhuar në ndarjen e Kosovës. Veprim i dëmshëm