Filmi kosovar “Shok” në Oscar

14.01.2016 15:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Filmi kosovar “Shok” në Oscar

Filmi  “Shok” nga Kosova është filmi  i parë shqiptar i nominuar për Oscar. “Shok” bën pjesë në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër dhe do të garojë me filmat “Ave Maria”, “Day One”, “Everything Will Be Ok”, “Stutterer”.

Ky film në fokus ka jetën e dy fëmijëve gjatë luftës në Kosovë. “Shok” nën regji të Jamie Donoughue, është përzgjedhur nga Academy Awards ndërsa që është në garë me filmat “Ave Maria” nën regji të Basil Khalil, “Bad Hunter” nën regji të Sahim Omar Kalifa, “Bis Gleich (Till Then)” me producent Philippe Brenninkmeyer, “Contrapelo (Against the Grain)” nën regji të Gareth.

Në këtë film luajnë: Lum Veseli, Andi Bajgora, Melihate Qena, Aurita Agushi, Eni Cani, Armond Morina, Eshref Durmishi, Sunaj Raca, Luan Kryeziu, Astrit Kabashi, Xhevdet Jashari, Kushtrim Sheremeti, Fisnik Ademi, Besnik Krapi etj.
Asistente e regjisë është regjisorja kosovare Blerta Basholli ndërsa drejtor i fotografisë është skocezi Philip Robertson.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri Haradinaj organizoi pritje me rastin e Ditës së Falënderimeve

Kryeministri Haradinaj organizoi pritje me rastin e Ditës së Falënderimeve

Haziri: 105-vjetori i pavarësisë së Shqipërisë identifikohet me Vlorën dhe Gjilanin

Haziri: 105-vjetori i pavarësisë së Shqipërisë identifikohet me Vlorën dhe Gjilanin

BE kërkon pajtim në Ballkan pas vendimit gjyqësor për Mlladiqin

BE kërkon pajtim në Ballkan pas vendimit gjyqësor për Mlladiqin

Ambasadorja Elvana Shala angazhohet kundër diskriminimit të viktimave të dhunës seksuale

Ambasadorja Elvana Shala angazhohet kundër diskriminimit të viktimave të dhunës seksuale

Prishtina “e vetmuar” në dialog pa SHBA-në

Prishtina “e vetmuar” në dialog pa SHBA-në

Tre persona dënohen me 35 vjet burgim për vrasjen e vitit 2012

Tre persona dënohen me 35 vjet burgim për vrasjen e vitit 2012

Ministri Beqaj: Mundësitë për orientimin e rinisë drejt trendeve të globalizimit janë shumë të mëdha

Ministri Beqaj: Mundësitë për orientimin e rinisë drejt trendeve të globalizimit janë shumë të mëdha

Kjo është agjenda e sotme e presidentit Thaçi në Kanada

Kjo është agjenda e sotme e presidentit Thaçi në Kanada

Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Mbretërisë së Holandës, znj. Williems

Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Mbretërisë së Holandës, znj. Williems

Tetë vjet gjykim – historia e mesazheve të dorëzuara nga Thaçi kundër Limajt

Tetë vjet gjykim – historia e mesazheve të dorëzuara nga Thaçi kundër Limajt

Pas vendimit për Mladiqin, vjen edhe deklarata e kryeministres serbe

Pas vendimit për Mladiqin, vjen edhe deklarata e kryeministres serbe

Haradinaj emëron zv. ministër kryetarin e degës së AAK-së në Gjilan

Haradinaj emëron zv. ministër kryetarin e degës së AAK-së në Gjilan

Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Finlandës  në Kosovë, znj. Huhtamaki

Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Finlandës në Kosovë, znj. Huhtamaki

Khan: Limaj do të lirohet nëse gjyqtarët nuk ndikohen nga thashethemet

Khan: Limaj do të lirohet nëse gjyqtarët nuk ndikohen nga thashethemet

Ymeri: Pse s’po flet kryeministri, a ja kanë lidhur gojën?

Ymeri: Pse s’po flet kryeministri, a ja kanë lidhur gojën?

Gjyqtari do kryerjen e gjykimit të Ukë Rugovës para largimit të EULEX-it

Gjyqtari do kryerjen e gjykimit të Ukë Rugovës para largimit të EULEX-it