Filmi kosovar “Home” nderohet me çmim në Britani

12.02.2017 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Filmi kosovar “Home” nderohet me çmim në Britani

Akademia Britanike e Filmit dhe e Arteve Televizive [BAFTA], në ceremoninë e mbajtur të dielën mbrëma, ka shpallur filmin “Home”, që është një bashkëproduksion kosovaro-britanik, si më të mirin në kategorinë Filmi i Shkurtër Britanik.
Nominimi për “Bafta” i filmit që fatin e refugjatëve e shtjellon në një pikëpamje universale, u bë suksesi i tretë më i madh i kinematografisë kosovare, raporton Koha.net.

Lajmi për nominim erdhi më pak se dy muaj pasi ky film u nominua edhe për “European Film Award” dhe pas një viti qysh kur filmi “Shok” u nominua për “Oscar”.

Producenti i filmit, Shpat Deda, është shprehur i ngazëllyer pasi mori çmimin për Filmin më të mirë i Shkurtër Britanik, përmes një postimi në Facebook.

“Pa tekst! Ky çmim po vjen #Home (Në shtëpi)!!! Urime të gjithëve të përfshirë në Kosovë dhe Britani të Madhe! #Bafta2017 #Britishshortfilm #Win”, ka shkruar Deda.

Filmi “Home” me skenar dhe regji të Daniel Mulloy, trajton vuajtjet e refugjatëve dhe fatin e një familjeje e cila bëhet viktimë e zhvillimeve pa fajin e saj, duke u gjendur në situatë të njëjtë me refugjatët e vendeve të Lindjes.

Filmi është xhiruar kryesisht në Kosovë, përkatësisht në Janjevë dhe Graçanicë. Ai është kooproduksion i Kosovës dhe Britanisë së Madhe, me Jack O’Connell dhe Holliday Grainger në rolet kryesore.

Në këtë film luajnë edhe aktorët Arta Dobroshi, Shpat Deda, Zaki Ramadani, Eroll Bilibani, Mrinë Godanci, Elmedina Morina, Sally Campbell, Davud Karbassioun, Andrés des Rochers, etj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Hahn: Zhgënjim ekstrem mos dakordimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Hahn: Zhgënjim ekstrem mos dakordimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Qasja nëpër institucione vazhdon të mbetet problematikë për personat me aftësi të kufizuara

Qasja nëpër institucione vazhdon të mbetet problematikë për personat me aftësi të kufizuara

Për nëntë muaj arrestohen 152 persona për trafikim me qenie njerëzore

Për nëntë muaj arrestohen 152 persona për trafikim me qenie njerëzore

Grupet punuese të VV-së dhe LDK-së takohen në orën 13:00

Grupet punuese të VV-së dhe LDK-së takohen në orën 13:00

92 aktakuza për 24 orë

92 aktakuza për 24 orë

Kontrollohen klubet e natës në Mitrovicë

Kontrollohen klubet e natës në Mitrovicë