Film horror për Shqipërinë e ’97-ës

09.04.2016 10:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Film horror për Shqipërinë e ’97-ës

Regjisori i njohur spanjoll, Marco Lledo, ka shndërruar në subjekt kinematografik trazirat politike dhe konfliktin civil që përfshinë Shqipërinë gjatë vitit 1997.

Filmi ka në qendër misterin e një grupi gazetarësh të huaj, të cilit u vranë në ’97-ën në Mesopotam, teksa gjendeshin aty për të raportuar trazirat që e kishin përfshirë shtetin shqiptar. Xhirimet në studio janë kryer në Spanjë, ndërsa ato jashtë studios po bëhen në Sarandë, konkretisht në Butrint dhe Mesopotam.

“Kam pasur gjithnjë dëshirë të xhiroj diçka në Shqipëri. Im atë ka jetuar për disa vite këtu pas ’90-ës dhe i ka parë nga afër trazirat e ‘97. Mendova se subjekti ishte i gjetur dhe i përshtatur mirë me historinë. Në film debutojnë shumë aktorë shqiptarë dhe spanjollë, por edhe nga vende të tjera. Butrinti ishte mjedisi ideal për xhirimet”, shprehet regjisori Marco Lledo.

Producentja shqiptare e filmit pohon se ngjarja është mjaft e fortë dhe se dinamika merr peshë sidomos në ngjarjet që zhvillohen në terren.

Disa nga aktorët shqiptarë, që kanë xhiruar në Spanjë, janë Margarita Xhepa, Tinka Kurti, Larte Vasili.

Filmi ka huazuar shumë histori reale dhe fakte të grumbulluara rreth trazirave. Gjithashtu, ky film është i pari “thriller horror” që realizohet në Shqipëri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përse gratë ndahen nga burri që e dashurojnë

Përse gratë ndahen nga burri që e dashurojnë

Mancini shumë afër për t’u bërë trajner i Italisë

Mancini shumë afër për t’u bërë trajner i Italisë

Një tjetër këngëtare do të lërë Shqipërinë, zbuloni për kë bëhet fjalë

Një tjetër këngëtare do të lërë Shqipërinë, zbuloni për kë bëhet fjalë

Behrami kërkon më të mirën ndaj Interit

Behrami kërkon më të mirën ndaj Interit

10 gjëra që duhet t’i dijë secili mashkull mbi proteinat pluhur

10 gjëra që duhet t’i dijë secili mashkull mbi proteinat pluhur

Zbuloni çfarë e lidh Landin e WSF me Valbona Selimllarin

Zbuloni çfarë e lidh Landin e WSF me Valbona Selimllarin

Shoferi kishte humbur për katër ditë, nuk kishte ngrënë asnjë patate të skuqur me të cilat ishte i mbushur kamioni i tij (Foto)

Shoferi kishte humbur për katër ditë, nuk kishte ngrënë asnjë patate të skuqur me të cilat ishte i mbushur kamioni i tij (Foto)

Alisson i fokusuar te Roma, befason me preferencat për portierin, mbrojtësin dhe sulmuesin më të mirë në Serie A

Alisson i fokusuar te Roma, befason me preferencat për portierin, mbrojtësin dhe sulmuesin më të mirë në Serie A

WhatsApp Ban, nga muaji tjetër disa përdorues nuk do të mund të përdorin aplikacionin

WhatsApp Ban, nga muaji tjetër disa përdorues nuk do të mund të përdorin aplikacionin

Geta çmend Dhërminë me këto veprime

Geta çmend Dhërminë me këto veprime

Parashikim: Real Madrid – Bayern Munich

Parashikim: Real Madrid – Bayern Munich

Njihuni me Kumrijen, motrën e Hashim Thaçit

Njihuni me Kumrijen, motrën e Hashim Thaçit

Jeni të brengosur për venat e zgjeruara? Zgjidhni brengën me lehtësi!

Jeni të brengosur për venat e zgjeruara? Zgjidhni brengën me lehtësi!

Takimi Inter-Valencia për Kondogbian dhe Cancelon

Takimi Inter-Valencia për Kondogbian dhe Cancelon

Edhe Twitter ka dorëzuar të dhëna tek Cambridge Analytica

Edhe Twitter ka dorëzuar të dhëna tek Cambridge Analytica

Aurela Hoxhës i del gjoksi në mes të rrugës, reagimi i Oriola Marashit nuk pritej

Aurela Hoxhës i del gjoksi në mes të rrugës, reagimi i Oriola Marashit nuk pritej