Fillojnë paralajmërimet e Microsoft për përdoruesit që ende përdorin Windows 7

21.03.2019 13:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fillojnë paralajmërimet e Microsoft për përdoruesit që ende përdorin Windows 7

Microsoft dëshiron me patjetër që të largoheni prej Windows 7 ndërsa siguria e sistemit operativ do të jetë në harresën e Microsoft nga viti i ardhshëm.

Një përditësimi i ri do të paralajmërojë përdoruesit se Windows 7 skadon më 14 Janar 2020.

Paralajmërimi nuk do ti shpëtojë asnjë përdoruesi i Windows 7 dhe shumica do ta shohin. Të dhënat e Net Application zbulojnë detaje të frikshme ku Windows 7 është instaluar në 40.2% të pajisjeve desktop deri në muajin Shkurt.

Shumica e tyre ose janë përdorues që kanë hasur vështirësi me Windows 7 ose punojnë pranë korporatave të cilat gjithnjë janë të fundit për të kaluar në versionet e reja të Windows.

Microsoft po përpiqet në të gjitha mënyra për ti bindur bizneset dhe institucione të largohen nga Windows 7. Pasi mbështetja zyrtare të përfundojë Microsoft ofron përditësime sigurie vetëm kundrejt pagesës ku edhe kjo do të vijojë deri më 2023.

Megjithatë gjigandi i Windows do të bëjë përjashtime si në rastin e ransomware WannaCry ku do të dërgojë përditësime sigurie.

Edhe pse Windows 10 nuk ka për tju garantuar se nuk do të sulmohen apo bini viktimë, të paktën do të parandalojë sulme nga probleme ekzistente dhe të njohura prej vitesh. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë