Fillojnë aktivitet e leximit nga Aleanca Franceze në Prishtinë

16.01.2020 08:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fillojnë aktivitet e leximit nga Aleanca Franceze në Prishtinë

Nga janari deri në mars, Aleanca Franceze e Prishtinës në nderë të leximit do të organizojë disa aktiviteteve.

Një nder aktivitetet është Nata e Leximit e cila është një ngjarje e organizuar çdo vit nga Ministria Franceze e Kulturës, që synon promovimin e leximit pranë të rinjve.

Me këtë rast, Aleanca Franceze e Prishtinës do të organizojë sot një punëtori për fëmijë.

Fëmijët do të marrin pjesë në lojëra të leximit, lexim dygjuhësh të Princit të Vogël dhe një punëtori për krijimin e faqendarësve.

Aleanca Franceze, në bashkëpunim me Ambasadën Franceze në Kosovë po ashtu do të organizoj një konkurs leximi që synon të nxjerrë në pah veprat e autorëve francezë, belgë, zviceranë dhe luksemburgas me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Grave, si dhe inkurajimin e leximit në frëngjisht.

Pjesëmarrësit janë të ftuar të lexojnë disa libra në frëngjisht, dhe të zgjedhin fragmentet e tyre të preferuara.

Një juri do të zgjedhë fragmentet më të mira, të cilat do të lexohen me zë të lartë në Ditën Ndërkombëtare e të Drejtave të Grave, më 6 mars.

Librat e përzgjedhura do të shpallen në 16 janar. Regjistrimi është falas dhe i hapur për të gjithë dhe bëhet me Aleancën Franceze.

Shkollat që mësojnë frëngjisht do të ftohen të marrin pjesë në një  punëtori rreth karikaturës së Penelope Bagieu Culottees: gratë që bëjnë vetëm atë që duan. Prodhimet më të mira do të shpërblehen në mars, gjatë javëve të Frankofonisë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Serwer u dërgon mesazh Kurtit e Vuçiqit përpara fillimit të dialogut

Serwer u dërgon mesazh Kurtit e Vuçiqit përpara fillimit të dialogut

Kosovarët ia mësyjnë Shqipërisë, deri në 70 metra kolona në Vërmicë-Morinë

Kosovarët ia mësyjnë Shqipërisë, deri në 70 metra kolona në Vërmicë-Morinë

Konjufca: Të rënët shkruan historinë me pushkë dhe sakrificë

Konjufca: Të rënët shkruan historinë me pushkë dhe sakrificë

Kurti para anëtarëve të Komitetit për Punë të Jashtme: Jemi për dialog, por që është i përgatitur mirë dhe me parime

Kurti para anëtarëve të Komitetit për Punë të Jashtme: Jemi për dialog, por që është i përgatitur mirë dhe me parime

Ndryshime në Kodin Penal për të rritur sigurinë e gazetarëve

Ndryshime në Kodin Penal për të rritur sigurinë e gazetarëve

Haradinaj: Spitali Rajonal i Prishtinës do të ndërtohet në Kazermën e FSK-së

Haradinaj: Spitali Rajonal i Prishtinës do të ndërtohet në Kazermën e FSK-së

Edon Brahimi fiton garën “Ushtari më i mirë”

Edon Brahimi fiton garën “Ushtari më i mirë”

Agron Llugaliu pranon detyrën e drejtorit të Doganës

Agron Llugaliu pranon detyrën e drejtorit të Doganës

11 të vdekur dhe 202 raste të reja me koronavirus në Kosovë

11 të vdekur dhe 202 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Haxhiu takohet me ambasadoren e Holandës

Haxhiu takohet me ambasadoren e Holandës

Kushdo që e shihni këtë person, lajmërojeni Policinë

Kushdo që e shihni këtë person, lajmërojeni Policinë

I gjithë fshati në ndjekje të 26-vjeçarit që vrau vëllanë, momenti tronditës kur nëna e thërret: Shihe mamin, djali im… (Video)

I gjithë fshati në ndjekje të 26-vjeçarit që vrau vëllanë, momenti tronditës kur nëna e thërret: Shihe mamin, djali im… (Video)

Zemaj: Qeveria të dëshmojë që e ka prioritet shëndetin e qytetarëve

Zemaj: Qeveria të dëshmojë që e ka prioritet shëndetin e qytetarëve

Qeveria e Kosovës mban mbledhje sonte, këto janë pikat që do të shqyrtohen

Qeveria e Kosovës mban mbledhje sonte, këto janë pikat që do të shqyrtohen

Hajnat vjedhin stoli ari dhe para në një shtëpi në Lipjan

Hajnat vjedhin stoli ari dhe para në një shtëpi në Lipjan

Hoti i kundërpërgjigjet Kurtit për dialogun: Të gjitha dokumentet për procesin t’i kam dorëzuar

Hoti i kundërpërgjigjet Kurtit për dialogun: Të gjitha dokumentet për procesin t’i kam dorëzuar