“Festifali lakuriq”, traditë 500-vjeçare që nuk u prish as në pandemi

22.02.2021 17:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Festifali lakuriq”, traditë 500-vjeçare që nuk u prish as në pandemi

Vitin e kaluar, në këtë periudhë, mijëra burra u mblodhën në Okayama të Japonisë për festivalin “Hadaka Matsuri”, i njohur gjithashtu si “Festivali lakuriq”.

Fotot nga festivali i vitit të shkuar tregojnë se sa shumë ka ndryshuar bota që nga ajo kohë.

Edhe pse pandemia ndryshoi ritmin e jetës, festivali u zhvillua edhe këtë vit, por me ndryshime të konsiderueshme. Organizatorët konfirmuan se ai u mbajt më 20 shkurt, me një grup të kufizuar prej 100 burrash, por ishte i mbyllur për spektatorët dhe mediat, shkruan a2neës të hënën.

Në një deklaratë për shtyp, ku nënvizoheshin arsyet pse u zhvillua festivali, organizatorët vunë në dukje se festivali zhvillohet pa asnjë vit ndërprerje për më shumë se 500 vjet dhe përbën një traditë që nuk dëshironin që të prishej.

Hadaka Matsuri feston bekimet e një korrje të begatë, prosperitetit e pjellorinë dhe nisi si një ritual gjatë Periudhës Muromachi (1338-1573).

Festivali zhvillohet të shtunën e tretë të shkurtit në tempullin Saidaiji Kannonin, rreth 30 minuta larg nga qyteti Okayama.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Festifali lakuriq”, traditë 500-vjeçare që nuk u prish as në pandemi

“Festifali lakuriq”, traditë 500-vjeçare që nuk u prish as në pandemi

Melisa Lleshi arrin mbi një milion klikime me këngën e parë “U kry”

Melisa Lleshi arrin mbi një milion klikime me këngën e parë “U kry”

Kush është biznesmeni nga Kosova që ia ka vjedhur zemrën Rovena Stefës

Kush është biznesmeni nga Kosova që ia ka vjedhur zemrën Rovena Stefës

Google pushon nga puna zyrtaren e lartë, Margaret Mitchell

Google pushon nga puna zyrtaren e lartë, Margaret Mitchell

Këngë kushtuar nënës, projekti i ri nga Naser Berisha

Këngë kushtuar nënës, projekti i ri nga Naser Berisha

Era Istrefi uron me imazhe të veçanta 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Era Istrefi uron me imazhe të veçanta 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Si filloi Mark Cuban me vetëm 60 dollarë dhe përfundoi një miliarder

Si filloi Mark Cuban me vetëm 60 dollarë dhe përfundoi një miliarder

Bora Zemani shërohet nga COVID-19

Bora Zemani shërohet nga COVID-19

Pireva takohet me sportistët elitar, ua shpalos programin e LDK-së

Pireva takohet me sportistët elitar, ua shpalos programin e LDK-së

Fansat i kërkojnë një takim Ledjanës me Mevlanin

Fansat i kërkojnë një takim Ledjanës me Mevlanin

Pireva: Kryeministri Hoti vizitoi degën e tretë të LDK-së, degë që na siguron fitore

Pireva: Kryeministri Hoti vizitoi degën e tretë të LDK-së, degë që na siguron fitore

ZYRTARE: Florent Hasani transferohet në Hapoel

ZYRTARE: Florent Hasani transferohet në Hapoel

Gigi Hadid shfaqet në top-formë

Gigi Hadid shfaqet në top-formë

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët

Dafina Zeqiri: Nuk është turp të shkosh te psikologu, as të flasësh për ankth e depresion

Dafina Zeqiri: Nuk është turp të shkosh te psikologu, as të flasësh për ankth e depresion