Fëmijët nuk po i gëzojnë të drejtat që u takojnë, bëhet thirrje për respektim të ligjit

20.11.2019 13:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fëmijët nuk po i gëzojnë të drejtat që u takojnë, bëhet thirrje për respektim të ligjit

Zyra e UNICEF-it, Ministria e Arsimit dhe Shtëpia e Evropës, kanë organizuar aktivitetin kryesor për shënimin e 30-vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës, raporton EkonomiaOnline.

Natalyia Apostolova, shefe e Zyrës së BE-së në Kosovë, tha se nëpër rrugët e Kosovës shihen shumë fëmijë duke kërkuar lëmosh, por edhe duke punuar punë të rënda.

Ky fenomen sipas saj mbetet shqetësues, ndërsa i bëri thirrje qeverisë së Kosovës që të respektojë ligjin për të drejtat e fëmijëve.

“Shumë fëmijë po kryejnë punë në rrugë, por edhe Kosova nuk është e përjashtuar nga ky fenomen se shumë fëmijë janë viktima të dhunës në shtëpi. Ju bëjë thirrje qeverisë që të respektojë ligjin për mbrojtjen e fëmijëve që është miratuar këtë vit. Kosova ka të rinj të cilët janë të njohur si Dua Lipa , Rita Ora , Majlinda Kelmendi , Uta Ibrahimi , Nora Gjakova dhe të gjitha këto janë vajza dhe ne duhet ti marrim si modele që shoqëria të zhvillohet shtoi Apostolova.

Shefi i UNICEF-it në Kosovë, Murat Shahin tha se çdo politikan, ambasador duhet të japë më të mirën për fëmijët.

Ai tha se nuk duhet të paragjykohen fëmijët në bazë të etnive apo ngjyrës, duke bërë thirrje për ofrimin e mundësive të barabarta për të gëzuar të drejtat e tyre.

“Nuk e di a jam duke bërë më të mirën për fëmijët në Kosovë. Në qoftë se jeni politikan apo ambasador ne duhet të japim më të mirën për të gjithë fëmijët e Kosovës, pavarësisht racës ne duhet t’i japim mundësi për arsim dhe t’i plotësojmë të drejtat e tyre”, tha ai.

Drejtori i Save the Children, Ahmet Kryeziu, tha se po punojnë shumë që të drejtat e fëmijëve të realizohen.

Ndërsa edhe ky bëri thirrje që të gjithë të reflektojnë në përmirësimin e kushteve për fëmijët.

“Ne si Save the Children bëjmë shumë për realizimin e të drejtave të fëmijëve dhe jo vetëm në Kosovë por në të gjithë botën. Thërrasim që të gjithë të reflektojnë se sa të drejtat e fëmijëve realizohen në Kosovë dhe në botë. Të gjithë politikbërësit, qeveritë dhe të gjithë partnerët duhet të ndihmojmë se si të punojnë në mbrojtjen e fëmijëve. Save the Children do të vazhdojë në promovimin e të drejtave të fëmijëve ku do të realizohen për të gjithë pa marr parasysh prej nga vinë”, tha ai.

Ambasadori i Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger, lavdëroi punën e UNICEF-it, duke thënë se po bën një punë shuam të mirë për të realizuar të drejtat e fëmijëve.

“Zyra e UNICEF po bënë një punë të mrekullueshëm për të drejtat e fëmijëve. Jam gjithë i kënaqur që të vijë në këto aktivitete. Dhe do të vazhdojmë të mbështesim zyrën e UNICEF-it në Kosovë që kjo zyre t’i mbështes fëmijët. Shteti Austriak prej shumë kohësh respekton të gjitha nenet që janë për të drejtat e fëmijëve dhe një fokus të veçantë kemi parandalimin e dhunë së fëmijëve. Jemi shteti i parë që kemi ndaluar ndëshkimin trupor në shkolla”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdesin dy vëllezër në Prilluzhë të Vushtrrisë, hetohen si “vdekje të dyshimta”

Vdesin dy vëllezër në Prilluzhë të Vushtrrisë, hetohen si “vdekje të dyshimta”

Shtrirja e VV-së në Maqedoni, Ahmeti e quan të pashëndetshme – thotë se e copëton elektoratin shqiptar

Shtrirja e VV-së në Maqedoni, Ahmeti e quan të pashëndetshme – thotë se e copëton elektoratin shqiptar

Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Lutfi Haziri jep detaje për nëntë rastet e reja me Covid-19 në Gjilan

Lutfi Haziri jep detaje për nëntë rastet e reja me Covid-19 në Gjilan

Vetëvendosje thotë se Qeveria Hoti hoqi dorë nga shtetësia për të shkuar në dialog me Serbinë

Vetëvendosje thotë se Qeveria Hoti hoqi dorë nga shtetësia për të shkuar në dialog me Serbinë

Deputeti gjerman Peter Beyer: Kosova duhet të refuzojë pazarin e ndyrë

Deputeti gjerman Peter Beyer: Kosova duhet të refuzojë pazarin e ndyrë

Haxhiu: Qeveria jolegjtime paska hequr dorë nga hetimi dhe gjykimi i krimeve të luftës

Haxhiu: Qeveria jolegjtime paska hequr dorë nga hetimi dhe gjykimi i krimeve të luftës

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Më 27 qershor, Kosova e Serbia do të diskutojnë për marrëveshje të tipit mini-Schengen

Më 27 qershor, Kosova e Serbia do të diskutojnë për marrëveshje të tipit mini-Schengen

Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Vëllai i Floyd kërkon që OKB-ja të hetojë racizmin dhe dhunën e policisë në SHBA

Vëllai i Floyd kërkon që OKB-ja të hetojë racizmin dhe dhunën e policisë në SHBA

Finalja e parë e arritur, Armend Dallku në vitin e parë si trajner

Finalja e parë e arritur, Armend Dallku në vitin e parë si trajner

AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

Jakup Krasniqi: Qeveria “Hoti” jo e qëndrueshme

Jakup Krasniqi: Qeveria “Hoti” jo e qëndrueshme

IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë

IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë