Fëmijët e kthyer nga Siria ende nuk janë të përgatitur për ta filluar mësimin

02.09.2019 15:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fëmijët e kthyer nga Siria ende nuk janë të përgatitur për ta filluar mësimin

Fëmijët kosovarë, të cilët u kthyen nga zonat e konfliktit në Siri dhe Irak, nuk e nisën të hënën mësimin në shkollat e Kosovës, ashtu siç u paralajmërua më herët.

Këtë e konfirmoi ministri në detyrë i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, i cili tha se këta fëmijë ende nuk janë gati për t’u kthyer në bankat e shkollës. Bytyqi tha se në momentin kur ata të jenë gati, do të integrohen në klasa bashkë me fëmijët e tjerë.

“Janë duke u bërë përgatitjet. Kemi pasur nevojë për disa përgatitje dhe besojmë se shumë shpejt do të jenë pjesë e integruar nëpër klasa. Në momentin që t’i përgatisim fëmijët që të jenë të integruar në klasë, do të jenë pjesë e klasave të rregullta”, tha Bytyqi duke mos specifikuar se për çfarë përgatitjesh bëhet fjalë.

Ai i bëri këto komente gjatë një vizite në shkollën fillore “Naim Frashëri” në Prishtinë, së bashku me kryetarin e kryeqytetit, Shpend Ahmeti.

Në anën tjetër, ministri i Drejtësisë në detyrë, Abelard Tahiri u shpreh se ky fillim viti shkollor, është akoma më i veçantë, pasi që do të fillojnë mësimin edhe fëmijët e kthyer nga Siria.

“Jam shumë i lumtur që sot në bankat shkollore do të ulen edhe fëmijët e kthyer nga konflikti në Siri”, ka shkruar ai në “Facebook”.

Kurse i pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se këtë vit në Prishtinë mësimin kanë filluar 48 mijë nxënës në 73 institucione arsimore.

Sipas tij, përgatitjet kanë shkuar me rregull.

“Do të duhen ditët e para për qartësimin e regjistrimeve dhe lëvizjet përfundimtare por në përgjithësi raportohet për fillim të mbarë të vitit shkollor”, ka shkruar Ahmeti në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fëmijët e kthyer nga Siria ende nuk janë të përgatitur për ta filluar mësimin

Fëmijët e kthyer nga Siria ende nuk janë të përgatitur për ta filluar mësimin

FSK-ja merr pjesë në kampin ndërkombëtar të nënoficerëve

FSK-ja merr pjesë në kampin ndërkombëtar të nënoficerëve

OSBE dhe BE do të jenë të pranishme në zgjedhjet e parakohshme

OSBE dhe BE do të jenë të pranishme në zgjedhjet e parakohshme

Thirrje për serbët t’i bojkotojnë zgjedhjet në Kosovë

Thirrje për serbët t’i bojkotojnë zgjedhjet në Kosovë

Filluan punimet në rrugën Bujar Roka

Filluan punimet në rrugën Bujar Roka

Gjuriq hedh akuza të rënda mbi Rada Trajkoviqin

Gjuriq hedh akuza të rënda mbi Rada Trajkoviqin

Shkup: Nuk nis viti shkollor, arsimtarët në grevë për rritje pagash

Shkup: Nuk nis viti shkollor, arsimtarët në grevë për rritje pagash

Aktakuzë për lëndim të rëndë trupor me pasojë vdekjen për rastin e gruas nga Suhareka

Aktakuzë për lëndim të rëndë trupor me pasojë vdekjen për rastin e gruas nga Suhareka

Bahtiri akuzon nipin e Kadri Veselit se tentoi ta pengojë në hapjen e një shkolle në Mitrovicë

Bahtiri akuzon nipin e Kadri Veselit se tentoi ta pengojë në hapjen e një shkolle në Mitrovicë

Të premten afati i fundit për dorëzimin e listave me emrat e kandidatëve për deputetë

Të premten afati i fundit për dorëzimin e listave me emrat e kandidatëve për deputetë

Nis implementimi i planit operativ ‘Siguria në shkolla’

Nis implementimi i planit operativ ‘Siguria në shkolla’

Gjendet e vdekur një 20 vjeçare në Pejë

Gjendet e vdekur një 20 vjeçare në Pejë

Tahiri: 74 fëmijë shqiptarë i kemi nxjerrë nga tmerri i luftës në Siri për t’iu dhënë mundësi të re në bankat shkollore

Tahiri: 74 fëmijë shqiptarë i kemi nxjerrë nga tmerri i luftës në Siri për t’iu dhënë mundësi të re në bankat shkollore

Rukiqi: Korrupsioni dhe mosfunksionimi i gjykatave, ndër barrierat në të bërit biznes

Rukiqi: Korrupsioni dhe mosfunksionimi i gjykatave, ndër barrierat në të bërit biznes

Haziri uron nxënësit dhe mësimdhënësit për vitin e ri shkollor

Haziri uron nxënësit dhe mësimdhënësit për vitin e ri shkollor

Agim Bahtiri nuk lejohet ta pres shiritin e shkollës “Ismail Qemaili” (VIDEO)

Agim Bahtiri nuk lejohet ta pres shiritin e shkollës “Ismail Qemaili” (VIDEO)